Zeman oslaví na Hradě sedmdesátiny, blahopřát přijde i Klaus

Prezident Miloš Zeman oslaví 70. narozeniny s nejvyššími ústavními činiteli. Životní jubileum si už hlava státu připomněla se svojí rodinou v Lánech. Jedinou oficiální akci připravil Hrad na dnešek. Prezident povečeří se svými hosty v hradní Kulaté jídelně. Podle prezidentské kanceláře bude oslava komorní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Foto: Filip Jandourek

Na společnou večeři pozval prezident Miloš Zeman svého předchůdce Václava Klause, předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského nebo člena bankovní rady České národní banky Jiřího Rusnoka. Chybět nebudou ani šéfové obou komor Parlamentu.

Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD od schůzky očekává i debatu k aktuálním politickým tématům. „Nepochybně využijeme této příležitosti, abychom neformálně konzultovali otázku nově navržené ministryně pro místní rozvoj. Požádal jsem ještě pana prezidenta o přijetí v této věci samostatně. Uvidíme, jestli se to všechno podaří stihnout,“ uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Miloš Zeman oslaví 70. narozeniny s nejvyššími ústavními činiteli, další podrobnosti o oslavě zjišťoval redaktor Jaroslav Gavenda

„Popřeji samozřejmě panu prezidentovi hodně zdraví a úspěch při výkonu jeho prezidentského mandátu,“ dodal Sobotka.

Pozvání dostali také ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš nebo šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Ten prozradil, že na Hrad možná přijde s prázdnou.

„Pan prezident v pozvánce napsal, že nemáme nosit dárky, že největším dárkem jsme my, když tam přijdeme. Takže ještě zvažuji, jestli to skutečně nechám v této rovině,“ prohlásil.

Naopak předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD prý prezidentovi určitě dárek přinese. „Řekl jsem mu, že mu nedám nic, o čem se domnívám, že nebylo prospěšné pro jeho zdraví. Takže mám pro něj připravený dárek. Myslím si, že bude pro něj užitečný. Mně osobně se líbí, sám bych ho třeba chtěl dostat,“ naznačil.

Setkání začne v 18 hodin, trvat bude asi dvě hodiny. Na programu podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka nejsou žádné velké oslavy. „Žádný koncert Hradní stráže, žádné fanfáry, žádná slavnost. Je to příležitost k rozhovoru,“ shrnul.

Zemanův předchůdce Václav Klaus uspořádal ke svým sedmdesátinám akci ve velkém stylu. Na Pražský hrad mu v roce 2011 přišlo gratulovat na dvě stovky lidí. Mimo jiných zpěvačka Lucie Bílá, ředitel karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška nebo jazzový klavírista Emil Viklický.

Bývalý prezident Václav Havel své šedesátiny oslavil ještě velkolepěji. V roce 1996 narozeniny slavil v Divadle Archa s téměř tisícovkou hostů. Podával se guláš podle Havlova receptu. V ten večer mu přišel blahopřát tehdejší premiér Klaus a i Miloš Zeman, který v té době šéfoval Poslanecké sněmovně.

Jaroslav Gavenda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme