Pražský Vrchní soud nově povede Luboš Dörfl, prezident jej ve středu jmenuje na Pražském hradě

Prezident Miloš Zeman jmenuje ve středu Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze. Českému rozhlasu to v sms zprávě potvrdil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Dodal, že Zeman Dörfla jmenuje ve 13 hodin na Pražském hradě. Dörfl momentálně působí jako předseda Krajského soudu v Ústí nad Labem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrchní soud v Praze | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zeman původně chtěl v čele Vrchního soudu poraženého kandidáta a současného místopředsedu vrchního soudu Jana Sváčka, proto se jmenováním Dörfla už od října váhal. Sváček ale sám v listopadu řekl, že už o funkci nemá zájem.

‚Výborný manažer s přístupem k informacím.‘ Proč soud osvobodil Nečesaného z braní úplatků?

Číst článek

Do funkce Dörfla navrhla ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO), v polovině října její návrh schválila vláda. V čele vedení Vrchního soudu nahradí Luboš Dörfl Jaroslava Bureše, kterému 1. ledna skončí sedmileté funkční období.

Dörfl vystudoval práva na Univerzitě Karlově. V justici pracuje nepřetržitě od roku 1993, kdy nastoupil jako justiční čekatel. Soudit začínal u Okresního soudu v Nymburce, kterému pak od roku 1998 šéfoval. O sedm let později přešel ke středočeskému krajskému soudu, kde byl místopředsedou. Dva a půl roku působil u pražského vrchního soudu, od roku 2014 pak začal řídit Krajský soud v Ústí nad Labem.

Předsedu vrchního soudu jmenuje prezident na návrh ministra spravedlnosti. Rozhodnutí vyžaduje spolupodpis premiéra nebo pověřeného člena vlády.

Václav Štefan, Kryštof Šimek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme