Zeman poprvé neuslyší přísahu vojáků na Hradě. Armáda ji přesunula na Moravu

Tak přísaháme! Tohle zvolání vojáků poprvé prezident Miloš Zeman na Hradčanském náměstí neuslyší. Část tradičních oslav k 28. říjnu totiž letos armáda přesouvá na Moravu. Podle ministerstva obrany se místo konání změnilo na žádost regionů. Server Aktuálně.cz s odvoláním na tři nejmenované zdroje z vysokých armádních kruhů uvedl, že šlo o přání Hradu. Zeman to ale odmítl.

Praha/Brno (Aktualizováno: 16:05 5. 10. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman a ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO (vlevo) při slavnostní vojenské přísaze v říjnu 2014. | Foto: Cpa Erben | Zdroj: Fotobanka Profimedia

K říjnovým oslavám vzniku republiky každoročně patří i vojenská přísaha na Hradčanském náměstí Pražského hradu. Tradiční součást oslav 28. října se ale letos přesune do Brna a do Vyškova, potvrdilo serveru Aktuálně.cz ministerstvo obrany.

Prezident Miloš Zeman během návštěvy Ústeckého kraje v říjnu 2017 | Zdroj: Pražský hrad

„Jsme velmi rádi, že oslavy státního svátku nebudou poznamenány pragocentrismem a proběhnou i na Moravě," uvedl k tomu mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.

Důvody změny místa konání ale zůstávají nejasné. Podle tří zdrojů Aktuálně.cz z vysokých armádních kruhů tak vojáci učinili na přání Hradu.

Resort obrany ale oficiálně uvedl, že ceremoniál přesunul na žádost regionů. Starosta Vyškova Karel Goldemund z ČSSD poslal před třemi týdny dopis s žádostí, aby se akce konala na jižní Moravě.

Ani podle prezidenta nešlo o přání Hradu. „Hrad nikdy nepožádal o přeložení této akce. Vyhověli jsme pouze žádosti armády,“ řekl Zeman na závěr návštěvy Ústeckého kraje.

Příští rok se má akce znovu vrátit na Hradčanské náměstí. Zároveň to bude sto let od vzniku samostatného Československa.

Prezidentův zdravotní stav

Prezident Zeman spolu s ministrem obrany po celou dobu ceremoniálu na Hradčanském náměstí stojí nebo přecházejí kolem seřazených vojáků. Akci přihlíží několik stovek lidí. Zeman byl v roli prezidenta dosud u všech čtyř předchozích přísah. Přehlídek se účastnili také bývalí prezidenti Václav Klaus a Václav Havel.

Anketa: pietní akt na Vítkově bez Zemana. 'Prezident vždy stíhal oboje,' odpovídá Vondra

Číst článek

Zeman letos na některých akcích působil unaveně a některé akce rovněž vynechal. Začátkem května se například poprvé neúčastnil pietního aktu k uctění obětí druhé světové války na Vítkově.

„Prezident se rozhodl, že se bude plně soustředit na jmenování nových generálů," vysvětlil tehdy Zemanovu neúčast serveru iROZHLAS.cz Ovčáček. A zároveň odmítl, že by byl důvodem zdravotní stav hlavy státu.

Při květnové návštěvě Číny pak Zemanovi muselo okolí často pomáhat při chůzi a při společné fotografii státníků na něj ostatní politici čekali, než ho na místo dopravil vozík.

Unavenému prezidentovi pomáhala v Číně při chůzi ochranka. 'Pracoval jsem jako kůň,‘ vysvětluje

Číst článek

Zeman se pak v červenci kvůli dlouhodobě plánované dovolené nezúčastnil summitu zemí střední a východní Evropy, na který přijel i americký prezident Donald Trump. Zastoupil ho předseda sněmovny Jan Hamáček z ČSSD.

Ovčáček v srpnu na sociálních sítích vyvracel informace, že Zeman podstoupil operaci nohy. V polovině září prezident mluvil o tom, že se objevila nepravdivá informace, že trpí rakovinou slinivky.

Zeman i jeho mluvčí ale jakékoli další vážné zdravotní komplikace opakovaně odmítají. Před prezidentskými volbami se podle hlavy státu rozmáhá kampaň části médií proti jeho znovuzvolení. „Je to špinavá kampaň," řekl před časem Zeman.

Zeman trpí cukrovkou a polyfunkční neuropatií, což je porušení nervů, kvůli kterému nemá cit v nohou od kotníků dolů. „Už jsem jednou říkal, že politika se nedělá nohama, ale mozkem," řekl v červnu během návštěvy ve Vietnamu.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme