Zeman poslal vyúčtování své kampaně jako poslední. Dluží tři miliony korun

Prezident Miloš Zeman jako poslední ze všech kandidátů odevzdal do Senátu vyúčtování své kampaně. K doplacení účtů za volební kampaň mu chybí zhruba tři miliony korun. Českému rozhlasu to potvrdila prezidentova mluvčí Hana Burianová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman přijjal radu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) | Foto: Filip Jandourek

Podle Burianové má ale hlava státu slíbené dary od sponzorů a své závazky na začátku příštího týdne splní. O jaké sponzory jde, zatím říct nechce. Zveřejnit je plánuje během několika dnů.

„Jsou tam některé nezaplacené závazky, které budou pokryty z darů, které nám jsou přislíbeny na základě darovacích smluv ze začátku tohoto roku. Tyto závazky budou zaplaceny v nadcházejících několika dnech,“ říká Burianová.

Cesta Miloše Zemana na Hrad stála podle konečného vyúčtování přes 37 milionů korun.

Právě Zeman a další z favoritů volby, Jan Fischer, jsou jediní dva z devíti prezidentských kandidátů, kteří skončili v minusu. Ostatní kandidáti hospodařili s přebytkem, i když většinou s nijak velkým. Podle zákona musí dát všichni uchazeči o Hrad zbylé peníze na charitu.

Fischer stále dluží za prezidentskou kampaň pět milionů korun, zaplatí prý do konce dubna

Číst článek

Senátní imunitní a mandátový výbor by teď měl účetnictví jednotlivých kandidátů kontrolovat. Senátoři z výboru se ale rozhodli, že si na prověrku hospodaření najmou auditorskou firmu. Většina členů má totiž právnické vzdělání, a není tak podle nich v jejich silách úkol zvládnout.

Auditorskou firmu vybere výbor výběrovým řízením a náklady zatím odhaduje na zhruba dva miliony korun. Výsledky hospodaření musí senátoři podle zákona předložit do půlky července.

Na hraně zákona

Vyúčtování převzal předseda senátního mandátového a imunitního výboru, senátor ODS Jiří Oberfalzer. Podle něj teď potrvá i týdny, než senátoři ve výboru účty kandidátů prověří. Už teď je však zřejmé, že Fischer i Zeman mohou mít potíže.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech s dluhy prezidentských kandidátů mluvili předseda mandátového a imunitního výboru Senátu Jiří Oberfalzer a ústavní právník Jan Kysela

„Veškeré financování kampaně musí probíhat přes kandidátův účet. Od okamžiku vyhlášení výsledků voleb se 120 dnů nesmí s účtem nakládat a po vypršení této lhůty je vše, co na účtu zbude, kandidát povinen převést na dobročinné účely. Zákon nepočítal s tím, že by ještě po volbách probíhaly nějaké transakce,“ upozorňuje Oberfalzer.

Zeman a Fischer, kteří chtějí dluhy uhradit až v příštích týdnech, se tak podle něj pohybují na hraně zákona. „Musel by to hradit mimo ten účet, ale pak by zase nesplnil podmínku, že všechno financování kampaně má probíhat přes účet,“ vysvětluje senátor.

„Je to prostě nedomyšlená věc, na kterou se nemyslelo, když zákon vznikal. Budeme se s tím muset nějak vypořádat. Mandátový a imunitní výbor bude asi muset konstatovat, že to není zcela v souladu se zákonem a zohlednit tuto okolnost do nějaké novely,“ předpokládá Oberfalzer.

Vydávali peníze, které neměli

Podobně to vidí i odborník na ústavní právo Jan Kysela. „Mohli neporušit zákon za předpokladu, že by si počínali tak, jak předpokládali tvůrci zákona. To znamená, že budou mít výdaje na základě příjmů. Zatímco oni velmi často měli výdaje na základě předpokládaných příjmů, které pak nepřišly. Vydávali peníze, které ještě neměli,“ připomíná.

Zatímco v první fázi budou účty kandidátů posuzovat jen senátoři, v další by se mohly dostat až k městskému soudu. Tam by pak mohly kandidátům hrozit i sankce.

„Problém řízení před Městským soudem v Praze je, že jediní oprávnění navrhovatelé jsou prezidentští kandidáti. Muselo by to být tak, že jeden z prezidentských kandidátů žaluje jiného prezidentského kandidáta nebo úřadujícího prezidenta,“ vysvětluje právník.

Nepředpokládá však, že by se k tomu některý z kandidátů odhodlal. Kdyby však svého konkurenta zažalovali a uspěli, jedinou možnou sankcí by bylo odvedení 1,5násobku problematické částky do státního rozpočtu. Částka by šla z účtu kandidáta nebo by ji musel uhradit jeho volební výbor.

Jan Richter, Martina Spěváčková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme