Zeman potvrdil zaplacení výkupného za unesené Češky. Někteří politici to kritizují

Prezident Miloš Zeman potvrdil, že Česko zaplatilo za dvě unesené Češky v Pákistánu výkupné. Částka se podle jeho informací pohybovala kolem 150 milionů korun. Od řady předních politiků Zeman za svá slova sklidil kritiku, prý by o informacích tohoto druhu neměl mluvit. Prezident na to reagoval tak, že pouze citival veřejně dostupné zdroje. Obě unesené ženy se do Česka vrátily loni v březnu. V zajetí strávily dva roky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman na návštěvě Plzeňského kraje

Prezident Miloš Zeman na návštěvě Plzeňského kraje | Foto: Pavel Němeček | Zdroj: ČTK

Zeman o výkupném mluvil při návštěvě Plzeňského kraje. Konkrétně když na setkání s občany Kornatic na Rokycansku odpovídal na dotaz studentky.

„Pokud vím tak 150 (milionů korun), ale záleží na tom, podle jakého kurzu to počítáte, což ale samozřejmě není podstatné,“ řekl Zeman na otázku, co říká na informace, že Česko zaplatilo za unesené 145 milionů korun.

Že Česko za Hanu Humpálovou a Antonii Chrásteckou, které byly uneseny v Pákistánu, zaplatila Česká republika údajně šest milionů dolarů (zhruba 145 milionů korun). Napsal to týdeník Respekt.

Zveřejnění částky vyvolalo silnou kritiku tajných služeb a vedení státu. Podobné informace totiž obvykle nebývají zveřejňovány.

Podle Zemana je zaplacení obrovské dilema. „Představte si, že bychom nezaplatili a ty dívky by byly popraveny. Nebo, což je lepší varianta, zůstaly by v harému některého z únosců. Ale když riskujete smrt českých občanů, tak si to téměř nikdy nebudete brát na svědomí, ledaže by ti občané byli usvědčení zločinci, tak byste si říkali, tak tady by je zavřeli, no tak nechte je únoscům, ale takový případ, pokud vím, nenastal,“ uvedl Zeman.

Nešťasné, neodpovědné, zní kritika

Na prezidentova negativně reagoval předseda ODS Petr Fiala. Podle něj nejvyšší představitel státu přiznáním o výkupném může povzbudit k únosům českých občanů.

„To je zoufalá situace, která by měla děsit každého občana, není možné, aby odpovědní ústavní činitelé zveřejňovali informace, které jsou v každé zemi tajné,“ řekl Fiala novinářům v Poslanecké sněmovně.

Zeman podle Fialy – stejně prý jako vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) – selhává v zahraničněpolitických a bezpečnostních otázkách. Demokraticky zvolení politici by podle šéfa ODS měli disponovat určitou inteligencí a unést odpovědnost.

„Jestli této odpovědnosti někdo není schopen dostát, nemá v této funkci co dělat," dodal Fiala.

Poměrně ostře se vůči Zemanovu přístupu vymezil také první místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.

„Prezident Zeman je nakonec tím, kdo zveřejňuje tajné informace. Naše vlastní hlava státu tak ohrožuje každého z nás i bezpečnost ČR. To je na odstoupení, nebo na ústavní žalobu,“ uvedl Ženíšek, který prý začíná pro žalobu sbírat podpisy.

Výhrady má také předseda lidovců Pavel Bělobrádek. „Můžu obecně říct, že je opravdu velmi nestandardní a nešťastné, aby se cokoliv takového komentovalo,“ uvedl lidovecký šéf.

Ten již ve středu prohlásil, že informace týdeníku Respekt o výkupném není správná. „Já trvám na tom, co jsem řekl, je to pravda, a víc to komentovat nebudu,“ řekl dnes.

Zemanova slova se nelíbila ani premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). „Politici by měli problémy řešit, ne je komentovat způsobem, který v oblasti národní bezpečnosti nikomu a ničemu nepomůže,“ reagoval premiér na twitteru.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme