Předseda vlády nemůže úkolovat prezidenta, uvedl Zeman. Požaduje zrušení koaliční smlouvy

Návrh na odvolání ministra financí a předsedy ANO Andreje Babiše je podle prezidenta Miloše Zemana v rozporu s koaliční smlouvou. K právoplatnému odvolání by proto bylo nutné vypovězení koaliční smlouvy, oznámil v pondělí mluvčí Hradu Jiří Ovčáček po setkání Zemana s Babišem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Foto: Filip Jandourek

Zeman předsedu hnutí ANO přijal na jeho žádost. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podal návrh na odvolání Babiše k 9. květnu kvůli Babišovým kauzám týkajícím se údajného ovlivňování médií a neodvádění daní.

„Návrh na odvolání je v rozporu s koaliční smlouvou, která podmiňuje odvolání jakéhokoliv člena vlády souhlasem vedení jeho strany,“ konstatoval podle Ovčáčka prezident.

Načasoval bych to před ten jejich sněm socanský, udílí na nové nahrávce instrukce Babiš

Číst článek

Prezident kritizoval i to, že nedostal návrh na Babišova nástupce, takže by podle Ovčáčka zůstalo vedení ministerstva financí neobsazeno. „Což by prezident republiky považoval za krajně nezodpovědné,“ sdělil mluvčí.

Hrad také zopakoval výtku, že návrh obsahuje přesné datum, ke kterému by měl být Babiš odvolán. „Prezident republiky konstatoval, že předseda vlády nemůže úkolovat prezidenta určováním termínu odvolání,“ prohlásil Ovčáček. Mluvčí vlády Martin Ayrer ale již dříve sdělil, že Sobotka Zemanovi předával demisi ministrů či návrh na jejich odvolání již sedmkrát a vždy s určitým datem konce daného člena vlády ve funkci.

Server iROZHLAS.cz se zeptal ústavního právníka Jana Kysely, zda má prezident právo pro rozhodnutí nevyhovět požadavku premiéra. "On mu nemůže nevyhovět a tady důvod rozhodně není, který by v tom měl sehrávat nějakou roli," odpovídá v rozhovoru.

Kroupa: Novinář Přibil mohl prodat nahrávky nechtěně s počítačem. Vyplave nejspíš ještě jedna - o KGB

Číst článek

Původně Hrad oznámil, že se v pondělí k návrhu na odvolání nebude vyjadřovat. Ovčáček tvrdil, že bude prezident chtít uklidnit situaci. Poté Zeman v pondělí odpoledne po jmenování nových generálů řekl politikům, že se do situace kolem návrhu na odvolání Babiše vloží po návratu z Číny, tedy po 18. květnu. Novinářům to řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Prezident předsedu hnutí ANO přijal na jeho žádost. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podal návrh na odvolání Babiše k 9. květnu kvůli Babišovým kauzám týkajícím se údajného ovlivňování médií a neodvádění daní.

Koaliční smlouva není nadřazená Ústavě

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) odvolá prezident člena vlády, jestliže to navrhne premiér, žádné další podmínky v ústavě nejsou. Vyzval prezidenta Miloše Zemana, aby respektoval ústavu. 

Šéf lidovců Bělobrádek v reakci na vyjádření Hradu ohledně rozporu odvolání Babiše s koaliční smlouvu uvedl, že ústava o koaliční smlouvě nemluví.

K Zemanovu výroku se vyjádřil i místopředseda Poslanecké sněmovny a Lidovců Jan Bartošek. „Ještě jsem neslyšel, že by koaliční smlouva byla nadřazená Ústavě, je to pro mě úsměvné. Ústava je platná a prezident má podle ní konat," myslí si. 

Ovčáček: Obviňování z neústavního jednání je lživou kampaní

Po uveřejnění prezidentova stanoviska se vůči němu strhla vlna kritiky. K tomu se Ovčáček vyjádřil na twitteru.

„Zahájením politických konzultací pan prezident naplňuje ústavní povinnosti. Obviňování z neústavního jednání je lživou politickou kampaní,“ sdělil prostřednictvím tweetu mluvčí.

„Pan prezident jedná v zájmu občanů. Je třeba zamezit prohlubování politické a vládní krize, kterou svým chaotickým jednáním vyvolal premiér,“ dodal

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme