Zeman pozval do Lán šéfy poslaneckých klubů. Z LIDEM tak nikdo nepřijde

Prezident Miloš Zeman dnes zahájil další sérii jednání s politiky. Nedávno si do Lán pozval předsedy stran zastoupených ve sněmovně, teď šéfy poslaneckých klubů. Nepřijde ale nikdo ze strany LIDEM, která poslanecký klub nemá.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lány - zámek

Lány - zámek | Foto: Ladislav Bába

Jako první dorazila pět minut před jedenáctou hodinou do Lán šéfka poslaneckého klubu Věcí Veřejných Kateřina Klasnová.

Podle místopředsedy strany Michala Babáka se budou Věci veřejné i na základě tohoto jednání rozhodovat, jestli začátkem srpna podpoří Rusnokovu vládu.

„Určitě to není o tom, že bychom přinesli nějakých deset bodů a řekli: Přes toto nejede vlak, nebo něco v tom smyslu. Určitě ne nic exaktního, spíše je to opravdu informativní schůzka,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o schůzce prezidenta s předsedy poslaneckých klubů v Lánech natočila Jana Čermáková

Prezidentova mluvčí Hana Burianová potvrdila, že Zeman chce od politiků slyšet, jak vnímají nový kabinet.

„Pan prezident si předsedy poslaneckých klubů parlamentních stran pozval z toho důvodu, aby zjistil jejich názor na právě vznikající vládu pana Rusnoka,“ uvedla.

V pondělí přijedou postupně do Lán Jeroným Tejc z ČSSD, Petr Gazdík z TOP 09 a Starostů a šéf poslanců ODS Marek Benda.

Ten si nemyslí, že by schůzky něco změnily na postoji stran bývalé koalice k Rusnokově vládě. „Myslím si, že 8. srpna se bude hlasovat o důvěře vládě. Tady bude bezpečných 101 proti důvěře této vládě,“ zdůraznil.

Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka považuje jednání s prezidentem za jednu z informativních schůzek před hlasováním o důvěře kabinetu Jiřího Rusnoka. Jestli ČSSD vládu podpoří, nebo ne, se ale rozhodne 6. srpna.

V úterý se pak Zeman v Lánech sejde s předsedou poslanců KSČM Pavlem Kováčikem.

Kdo je pro a proti?

Proti nové vládě jsou zatím strany bývalé koalice – ODS, TOP 09 a LIDEM, které nominovaly Miroslavu Němcovou.

„Myslím si, že ani tato skupina politických stran ve skutečnosti proti nově vznikající vládě není. Mnohem snadněji se kandiduje v jakýchkoli volbách z opozičních lavic. Pravicové strany budou mít nyní možná velmi dobrou příležitost se vyhraňovat vůči pseudolevicové vládě Jiřího Rusnoka,“ řekl v Ranním interview Radiožurnálu politolog Lukáš Jelínek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O šancích nové vlády mluvil v Ranním interview Radiožurnálu politolog Lukáš Jelínek

ČSSD, KSČM a Věci veřejné se zpočátku k Rusnokově vládě stavěly velmi zdrženlivě.

„Ale jak plynou dny, tak mám dojem, že stále více ve stranách posiluje názor, že by mohly Rusnokově vládě dát důvěru. Už jenom proto, aby splnila něco málo z jejich vlastního politického programu,“ myslí si Jelínek.

Zásadní bude i hlas nezařazených poslanců.

„Bojím se, že bude dost výrazný. Nezařazených poslanců se nám v tomto volebním období urodilo více, než je obvyklé. Jasné jsou názory Jiřího Paroubka nebo Petra Bendy, kteří jsou pro rozpuštění sněmovny a proti důvěře Rusnokově vládě. Vyhraněný postoj bude mít i poslanec Doktor. U ostatních se dá jen těžko odhadovat jejich reakce,“ míní Jelínek.

Vládě Jiřího Rusnoka, která si přijde do poslanecké sněmovny říct o důvěru, bude stačit prostá většina přítomných poslanců. „V tom okamžiku se bude hrát o každý hlas, který se pro Rusnokovu vládu zvedne, nebo ho použije pasivně – odejde z jednacího sálu,“ vysvětluje Jelínek.

Jana Čermáková, Petr Medek, Michaela Vydrová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme