Zeman se vrací na Hrad. Jmenuje nové rektory a předá dar Fondu ohrožených dětí Klokánek

Prezident Miloš Zeman příští týden ve středu jmenuje na Pražském hradě nové rektory. Předá také šek projektu Fondu ohrožených dětí Klokánek. V úterý to sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman by tak měl ve středu 26. ledna prvně od svého propuštění z Ústřední vojenské nemocnice zavítat do prezidentského sídla v hlavním městě. Dosud se léčil na zámku v Lánech.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman | Zdroj: Pražský hrad

„Na středu 26. ledna 2022 se plánuje na Pražském hradě jmenování rektorů a tradiční předání šeku klokánkům,“ uvedl Ovčáček. Prezident původně v neděli na Frekvenci 1 avizoval, že se akce uskuteční 26. února.

‚Nenažranost.‘ Zeman při jmenování soudců zkritizoval jejich neochotu zmrazit si platy

Číst článek

Na jmenování čeká 11 rektorů, které zvolily akademické senáty škol. Jejich jména již loni v prosinci schválila vláda.

Znovu navržen byl do funkce dosavadní šéf České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) Petr Sklenička. Akademici Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) si zvolili opět Vojtěcha Petráčka. Staronového rektora budou mít také na Technické univerzitě Liberec (TUL), kde je kandidátem Miroslav Brzezina. Rektorem Veterinární univerzity Brno (VU) zůstane Alois Nečas.

Na dalších vysokých školách se budou rektoři střídat. Rektora Univerzity Karlovy (UK) Tomáše Zimu má od února nahradit jako první žena v čele této školy Milena Králíčková. Na Akademii výtvarných umění v Praze (AVU) vystřídá Tomáše Vaňka Maria Topolčanská a na Janáčkově akademii múzických umění (JAMU) v Brně Petra Oslzlého Petr Michálek. Rektorem Univerzity Pardubice (UPCE) se má stát místo Jiřího Málka Libor Čapek. Na Mendelově univerzitě v Brně (MendelU) vyhrál rektorské volby Vojtěch Adam, který má nastoupit po Danuši Nerudové, a na Vysokém učení technickém v Brně (VUT) nahradí Petra Štěpánka Ladislav Janíček.

Na jmenování prezidentem čeká ještě zvolený rektor Vysoké školy ekonomické (VŠE) Petr Dvořák, který se má funkce ujmout po Haně Machkové od 1. dubna.

Ohrožené děti

Zeman také za týden ve středu předá dar v podobě šeku Fondu ohrožených dětí. Klokánkům začal posílat každoročně peníze v prosinci 2015, kdy změnil účel svého fondu na umořování státního dluhu. Tehdy jim předal šek na 2,5 milionu korun. Poprvé je podpořil zhruba 35 000 korunami, které zbyly po vypořádání účtů z jeho první prezidentské kampaně v roce 2013. Po druhé kampani po volbách v roce 2018 fondu poslal nevyužitou částku 2,3 milionu. Naposledy Zeman peníze fondu daroval v prosinci 2020, kdy jeho zástupcům společně s dcerou Kateřinou předal šek na 1,5 milionu korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme