Zeman přijal demisi Valachové. Křeslo ministra školství převezme dosavadní náměstek Štech

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) trvá na své demisi a prezident Miloš Zeman ji přijal. Valachová to v pondělí řekla novinářům po schůzce se Zemanem. Prezident se podle ní v úterý sejde s jejím dosavadním náměstkem Stanislavem Štechem a ve středu by ho měl jmenovat do ministerské funkce.

Praha (Aktualizováno: 17:20 19. 6. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) se 19. června setkala s prezidentem Milošem Zemanem na Pražském hradě. Valachová trvá na své demisi. | Foto: Lukáš Řezník, Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Zeman v minulých dnech vyzýval Valachovou, aby své rozhodnutí odejít z vlády přehodnotila. V pondělí to podle ministryně zopakoval, Valachová mu ale sdělila, že její demise platí. Podle ní je na místě, aby si politici stáli za svými rozhodnutími.

„Pan prezident mě rozhodně nijak násilně nepřemlouval, nicméně zrekapituloval tu výzvu k přemýšlení a potom jen vyslechl moje stanovisko a rozhodnutí. To znamená, že demisi nestahuji a demise platí,“ řekla Valachová Radiožurnálu.

Valachová se rozhodla rezignovat kvůli možnému zneužití sportovních dotací, ze kterého je podezřelá i její bývalá náměstkyně Simona Kratochvílová. Policie Kratochvílovou viní z toho, že se v minulosti domlouvala s tehdejším šéfem fotbalového svazu Miroslavem Peltou na rozdělování investičních dotací.

Štech bude jmenován ve středu

Prezident Zeman by měl kandidáta sociálních demokratů na post ministra školství Stanislava Štecha přijmout v úterý.

Stanislav Štech, prorektor pro rozvoj Univerzity Karlovy v Praze | Foto: Filip Jandourek

„Předpokládám, že to setkání se uskuteční v půl páté odpoledne a ve středu přibližně ve stejnou dobu by mělo dojít ke jmenování nového ministra,“ upřesnil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Štech je profesorem psychologie na Univerzitě Karlově v Praze, od roku 2015 působil jako politický náměstek Valachové. V letech 1983 až 1990 byl členem KSČ. V roce 2011 získal francouzský Řád Akademických palem za významné přispění k posílení česko-francouzské vědecké spolupráce.

Nové profesory už Zeman jmenoval

Otázkou je, jaký osud čeká kariérní řád učitelů. Ten Senát vrátil k projednání do Poslanecké sněmovny a Valachová poslance vyzvala k tomu, aby ho přijali. „Učitelům a učitelkám, a to na nich vždycky bylo nejúžasnější, jde o kvalitní vzdělání našich dětí. A profesní kariérní řád učitelů k tomu určitě přispěje,“ prohlásila na podporu kariérního řádu.

Pondělní schůzka Valachové se Zemanem trvala poměrně dlouho, protože řešili také jmenování nových profesorů. „V tuto chvíli mohu potvrdit, že prezident republiky jmenoval dalších 86 profesorů a profesorek, a můj nástupce tedy bude mít tu čest jim předat jmenovací dekrety v pátek v Karolinu,“ prozradila Valachová Radiožurnálu.

Kateřina Valachová se teď podle svých slov bude soustředit na volby. Na středočeské kandidátce ČSSD je na druhém místě hned za předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem (ČSSD).

ah, tch, , ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme