Zeman přijal na Hradě amerického velvyslance Kinga. O Nikulinovi a vyhoštění ruských diplomatů nejednali

Prezident Miloš Zeman ve středu na Hradě přijal amerického velvyslance Stephena Kinga. Zabývali se spoluprací obou zemí a mluvili také o 100. výročí založení Československa, uvedl po schůzce mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Dodal, že prezident s Kingem vedli přátelský rozhovor a velvyslanec má dveře na Hrad vždy otevřené. Podle ředitele hradní diplomacie Rudolfa Jindráka se neřešilo vyhoštění ruských diplomatů nebo vydání Jevgenije Nikulina do USA.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Zeman s americkým velvyslancem Kingem

Prezident Zeman s americkým velvyslancem Kingem | Foto: Prezidentská kancelář

„Přátelský rozhovor pana prezidenta a amerického velvyslance, který se konal v pracovně na Hradě, byl zaměřen na ekonomickou spolupráci obou zemí, ale také na významné výročí 100 let od vzniku samostatného československého státu, u kterého právě USA stály,“ sdělil na facebooku Ovčáček.

Rozhovor Kinga se Zemanem trval necelou hodinu. Prezident velvyslance přijal ve své pracovně. Ovčáček zveřejnil fotografii ze schůzky se svým komentářem. „Upřímné spojenectví a upřímné přátelství,“ napsal.

Čínská delegace na Hradě. Za Zemanem přijeli zástupci státní firmy CITIC, mají zájem o CEFC

Číst článek

Jindrák novinářům řekl, že šlo o první schůzku po prosincovém předání pověřovacích listin. „Schůzka se domlouvala delší dobu, ale z termínových důvodů vyšla až dnes,“ uvedl. Tématem podle něj byla zejména ekonomická spolupráce a spolupráce se Spojenými státy třeba v bezpečnostní oblasti.

„Myslím si, že to byla velmi dobrá schůzka,“ řekl. Potvrdil, že na její závěr Zeman Kingovi řekl, že má dveře na Hrad otevřeny.

Jindrák poznamenal, že při přípravě schůzky se s velvyslancem shodli, že již uzavřené věci typu vyhoštění ruských diplomatů nebo vydání Nikulina se již nebudou otevírat. King podle něj poděkoval za české angažmá v Sýrii a za to, že v zemi česká diplomacie zastupuje i Spojené státy.

O přijetí Zemana v Bílém domě americkým prezidentem Donaldem Trumpem se podle Jindráka při setkání nemluvilo.

„Prioritou české zahraniční politiky obecně, nejenom kanceláře prezidenta, je mít se Spojenými státy co nejlepší vztahy na té nejvyšší úrovni. Troufám si říct, že jednou ke schůzce na úrovni prezidentů dojde, bál bych se ale říct, kdy to bude,“ řekl.

Přijede druhý muž USA, viceprezident Pence?

Poznamenal, že probraných témat bylo poměrně hodně, včetně oslav 100 let vzniku Československa. „Rádi bychom, kdyby do České republiky přijel některý z vysoce postavených představitelů administrativy Spojených států,“ podotkl.

Předčasné volby nejsou řešení, shodli se na Hradě Zeman s Bělobrádkem

Číst článek

Mluví se o možné návštěvě amerického viceprezidenta Mika Pence. Podle Jindráka Zeman s velvyslancem nemluvili o nákupu vojenských vrtulníků pro českou armádu. Americká firma Bell je jedním z favoritů tendru.

Zeman v poslední době kritizoval USA a jejich spojence za zásah v Sýrii. Amerického prezidenta Trumpa v minulosti chválil.

Po jeho zvolení do úřadu amerického prezidenta si spolu telefonovali a Pražský hrad následně zveřejnil, že se v dubnu 2017 setkají v Bílém domě. Schůzka se ale dosud neuskutečnila a na přijetí dosud Zeman čeká marně.

Rozpory mezi Pražským hradem a americkou diplomacií vyvolal také postoj Zemana k vydání Nikulina. Zatímco ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO) rozhodl o jeho vydání do USA, Zeman podporoval vydání do Ruska, které o Nikulina mělo také zájem.

King ve funkci vystřídal Andrewa Schapira, s nímž český prezident neměl dobré vztahy, několikrát se dostali do sporu. Po kritice ze strany Schapira mu Zeman vzkázal, že má na Hradě zavřené dveře.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme