Zeman: Mobilizace je zřejmě důsledkem úspěšné ofenzivy. Ukrajině je potřeba pomoci nejen vojensky

Adekvátní reakcí na ruskou mobilizaci by bylo zvýšení nejen vojenské pomoci Ukrajině. V reakci na rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina, který ve středu ráno vyhlásil částečnou mobilizaci, to uvedl prezident Miloš Zeman. Ruské rozhodnutí je podle něho zřejmě důsledkem ukrajinských vojenských úspěchů.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman | Zdroj: Pražský hrad

„Ruská mobilizace je zřejmě důsledkem ukrajinských vojenských úspěchů z poslední doby. Adekvátní reakcí by bylo zvýšení pomoci Ukrajině, ale to nejenom ve vojenské oblasti,“ zveřejnil Zemanovo prohlášení na twitteru jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Zeman dříve vystupoval vůči Rusku a Putinovi vstřícně, po únorové invazi svůj přístup zásadně změnil.

Prohlášení prezidenta republiky 🇨🇿 Miloše Zemana

Ruská mobilizace je zřejmě důsledkem ukrajinských vojenských úspěchů z poslední doby.

Adekvátní reakcí by bylo zvýšení pomoci Ukrajině, ale to nejenom ve vojenské oblasti.

12:46 – 21. 09. 2022

83 1671

Putin ve středu v televizním vystoupení uvedl, že vyhlášení částečné mobilizace je na obranu před Západem, který se podle něho snaží oslabit, rozdělit a zničit Rusko. Mobilizace, která se dotkne hlavně ruských občanů v záloze a s vojenskou zkušeností, začne podle prezidenta okamžitě. Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgua armáda povolá v rámci mobilizace 300 000 rezervistů.

Premiér Petr Fiala (ODS) mobilizaci považuje za snahu o další eskalaci Ruskem rozpoutané války na Ukrajině a dalším důkazem toho, že jediným agresorem je právě Rusko. Evropské státy se podle něj shodují v tom, že Ukrajině je třeba dál pomáhat humanitárně, vojensky a finančně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme