Soud zamítl stížnost ministra v kauze Zemanovy údajné rakoviny. ‚Je to smutné,‘ reaguje Ovčáček

Policie mohla odložit trestní oznámení Pražského hradu na brněnského politika Svatopluka Bartíka, který předloni před volbami na facebooku napsal, že prezident Miloš Zeman má rakovinu. Nejvyšší soud nevyhověl stížnosti bývalého ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (ANO), podle něhož nebyly splněné podmínky pro odložení případu. Nejvyšší soud stížnost zamítl jako nepřípustnou.

dokument Brno (Aktualizováno: 10:56 31. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Stížnost směřující proti postupům v řízení před samotným zahájením trestního stíhání, které vedly k odložení podezření, shledal Nejvyšší soud nepřípustnou i proto, že tato část přípravného řízení je plně v kompetenci státního zástupce a do těchto jeho pravomocí by v zásadě neměly soudy vstupovat,“ popsal pro iROZHLAS.cz mluvčí soudu Petr Tomíček.

‚Čest pošpiněné osoby je poškozena navždy.‘ Přečtěte si stížnost prezidenta Zemana kvůli sporu o rakovinu

Číst článek

V rozhodnutí soudní senát pod vedením Milady Šámalové dále zdůrazňuje, že nynější verdikt však není překážkou pro možné budoucí stíhání Bartíka. „Je možné později bez dalšího rozhodování trestní stíhání téže osoby pro týž skutek zahájit, aniž by usnesení o odložení bylo formálně zrušeno, dochází k tomu automaticky na základě dalších rozhodnutí,“ stojí v dokumentu.

Hrad aktuální rozsudek soudu nepřivítal, podle mluvčího Jiřího Ovčáčka jde o nebezpečný precedent. „Je to velmi smutné. Soud totiž posvětil, že kdokoli může o komkoli lhát. V době boje s dezinformacemi je to precedentní průlom. Neblahý ve svých důsledcích,“ reagoval pro iROZHLAS.cz Ovčáček.

Podle Bartíka Nejvyšší soud nemohl rozhodnout jinak. „Stížnost byla od začátku nepřípustná. Prezident hrubě zneužívá svoje vrchnostenské postavení, když nátlakem skrze kancléře (Vratislava) Mynáře přiměl bývalého ministra, aby podal nezákonný instrument v můj neprospěch. Zatahuje tak osobní rovinu a mstu do své funkce, zneužívá funkci,“ řekl.

Celé rozhodnutí Nejvyššího soudu si můžete přečíst zde:

Výroky o rakovině

Bartík koncem roku 2017 před loňskými lednovými volbami hlavy státu napsal na facebook, že má Zeman rakovinu, odmítá léčbu a zbývá mu pár měsíců života. Příspěvek zdůvodnil tím, že má veřejnost před volbami právo vědět, jak je na tom Zeman, který obhajoval prezidentský mandát.

Kancléř Mynář se začátkem roku dvakrát sešel s ministrem Kněžínkem, jednal s ním o kauze Bartík

Číst článek

Hrad však tvrzení popřel, Bartík jej pak z internetu stáhl se slovy, že nečekal tak negativní reakci na sebe ani na prezidenta. Zeman volby vyhrál. 

Zveřejněním příspěvku se Bartík podle prezidentské kanceláře mohl dopustit pomluvy a poškozování cizích práv. Podala proto na politika trestní oznámení a také se obrátila na soud. Policie trestní oznámení odložila, proti čemuž se Hrad neúspěšně bránil u dozorujícího státního zástupce Arneho Nekuly. Na Zemanův podnět se tak Kněžínek obrátil na soud.

Nekula ani policie neshledali, že by Bartík příspěvek napsal se zlým úmyslem. Ohledně možného poškození cizích práv Nekula dospěl k závěru, že následky nebyly u Zemana doložené.

Vedle trestní roviny vede Zeman s Bartíkem u Městského soudu v Brně ještě civilní soudní při, která byla přerušena kvůli prověřování trestního oznámení. Poté, co policie věc odložila, rozhodl soud o pokračování sporu. Hrad se proti tomuto rozhodnutí neúspěšně odvolal, a to právě s ohledem na stížnost podanou ministrem. Odvolání bude řešit Krajský soud v Brně, projednávání případu začne v září.

kno, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme