Zeman řešil s ministry hlavně zahraniční politiku. Oblíbeného popelníčku se nedočkal

Prezident Miloš Zeman navštívil v roli prezidenta vůbec poprvé jednání vlády. S ministry řešil především zahraniční politiku. Během své návštěvy ve Strakově akademii se ale musel obejít bez pověstného popelníčku. Premiér Petr Nečas hlavě státu během jednání svého kabinetu kouřit v zasedací místnosti nedovolil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Nečas i prezident Zeman si průběh jednání pochvalovali | Zdroj: ČTK

Miloš Zeman přijel do Strakovy akademie přesně v půl šesté večer. Přivítat ho k zadnímu vchodu přišel osobně premiér Petr Nečas (ODS).

S vládou prezident řešil především posilovaní evropských vztahů a mezinárodní boj proti terorismu. Řekl také, že hodlá podepsat takzvaný euroval, který umožní vznik nového záchranného fondu eurozóny.

Přehrát

00:00 / 00:00

První návštěvu prezidenta Zemana na jednání vlády sledovala reportérka Martina Spěváčková

„Byla to sama vláda, která euroval navrhla, a obě dvě komory parlamentu ho kvalifikovanou většinou přijaly. Takže při příležitosti návštěvy pana Barrosa tento euroval podepíši a předpokládám, že ho bude kontrasignovat pan premiér,“ uvedl Zeman.

Shodu nad zahraničním politikou potvrdil i premiér Nečas. „Považuji za velmi cenné, že jsme si nikoliv překvapivě, protože známe své názory, potvrdili to, že nadále klíčovými prioritami české zahraniční a bezpečnostní politiky bude integrace České republiky v Severoatlantické alianci a Evropské unii, že máme zájem na velmi kvalitních vztazích se všemi našimi sousedy a samozřejmě na udržení silné transatlantické vazby,“ shrnul předseda vlády.

Prezident Zeman podepíše euroval při Barrosově návštěvě Prahy

Číst článek

Prezident Zeman jednal s ministry zhruba hodinu a půl. Původně se přitom plánovalo jen třicetiminutové setkání.

Průběh schůzky si pochvaloval Nečas. Jediné, co tak věcné jednání narušilo, byl spor o pověstný popelníček.

Miloš Zeman poprvé navštívil zasedání vlády jako prezident | Foto: ČTK

„Nicméně abych dokumentoval, že to nebyla jenom selanka, pan prezident slyšel má jasná rozhodná slova, že nebude k dispozici popelníček,“ prohlásil premiér před novináři.

„Odpověděl jsem panu premiérovi, že moje vlastní vláda mě po celé čtyři roky rovněž zakázala kouřit na zasedání vlády, takže v tomto rozdíl mezi levicí a pravicí neexistuje,“ poznamenal k tomu Zeman.

Setkání pak ukončila soukromá večeře prezidenta Zemana s ministry, na kterou je pozval premiér Nečas.

Martina Spěváčková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme