Zeman rozhodl, Kajínek bude do pár hodin volný. Za mřížemi strávil 23 let

Dvojnásobnému vrahovi Jiřímu Kajínkovi začíná nový život. Prezident Miloš Zeman podepsal pro doživotně odsouzeného vězně milost, Kajínek tak bude do několika hodin na svobodě. Následujících sedm let ale bude v podmínce, informoval v úterý mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Z vězení se Kajínek dostane po dlouhých 23 letech.

Rýnovice/Praha (Aktualizováno: 13:00 23. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Doživotně odsouzený nájemný vrah Jiří Kajínek a první dáma Ivana Zemanová ve věznici v Rýnovicích

Doživotně odsouzený nájemný vrah Jiří Kajínek a první dáma Ivana Zemanová ve věznici v Rýnovicích | Foto: Twitter/Jiří Ovčáček

„Právě v tento okamžik je z Pražského hradu odesílána na ministerstvo spravedlnosti k dalšímu vyřízení milost pro Jiřího Kajínka, kterou udělil prezident republiky," oznámil mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.

Prezident Miloš Zeman podle něj prominul Kajínkovi nevykonaný zbytek trestu a stanovil podmínku v délce sedmi let, během které se omilostněný nesmí dopustit žádného trestného činu. „Jde o maximální délku podmínky, jakou právní řád umožňuje," pokračoval Zemanův mluvčí s tím, že udělení milosti nemělo žádnou souvislost s vládní krizí.

„Vyjde-li najevo, že omilostněný podmínku nedodržuje, provede soud potřebné šetření i před uvedenou lhůtou a předloží výsledky šetření prezidentu republiky. Pro úplnost dodáváme, že soudu nepřísluší, aby sám vyvozoval závěry o neplnění podmínky, neboť k tomu je oprávněn pouze prezident republiky," upozornil později Ovčáček.

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka nemá radost, že z Kajínka se stává celebrita. „Nemám radost z toho, že i v důsledku té milosti se z pana Kajínka, který je úkladným vrahem, stává celebrita," řekl Sobotka. Dodal, že pokud je Kajínek nějakou postavou, pak je spíše postavou zápornou.

Se svobodou se může sžívat dlouho

Propuštěným vězňům pomáhá s návratem do běžného života třeba pražský sociální kurátor Pavel Pěnkava. Jiří Kajínek byl ve vězení 23 let a Pěnkava přiznává, že už se dříve setkal s člověkem, který na tom byl podobně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zeman rozhodl, Kajínek bude do pár hodin volný. Za mřížemi strávil 23 let, teď mu ale začne nový život. Natáčela Veronika Hlaváčová

„Vysoké tresty byly hlavně v 90. letech. Člověk přichází zcela dezorientovaný. Tito lidé jsou naučeni žít v režimu. Když je člověk ve vězení déle než pět let, tak poté dochází k razantní změně v uvažování. Je to ale samozřejmě individuální," vysvětlil Pěnkava Radiožurnálu.

Propuštěný se podle něj může se svobodou sžívat i několik desítek let. A co musí vězeň po popuštění zařídit jako první?

„Je potřeba do osmi dnů, kdy je v ochranné lhůtě a ještě mu platí pojištění z výkonu trestu, se nahlásit na úřadu práce, pokud nenastoupí do zaměstnání," popisuje sociální kurátor.

Nejčastěji lidé propuštění z vězení podle něj vykonávají dělnické profese. „Vzhledem k tomu, že ti lidé mají záznam v rejstříku trestů, tak často seženou práci jako pomocní stavební dělníci," dodává Pěnkava.

Kajínkovy rozsudky v 19 bodech. Návrat do společnosti je nemožný, dlouhý trest nepomůže, psali znalci

Číst článek

Jiří Kajínek je mediálně známá osoba. Bude mít ten vstup do běžného života těžší? „Pokud se najdou donátoři, kteří ho budou chtít podporovat, tak vstup do běžného způsobu života bude snazší. Pokud ale opadne vlna zájmu a nesežene nikoho, kdo ho bude podporovat, tak pak to bude mít velice těžké. Zaměstnat takového člověka bude velký problém," přibližuje sociální kurátor.

Doživotně odsouzený Kajínek bude sedm let po propuštění v podmínce. Na to, jestli nepáchá trestnou činnost, má dohlížet Krajský soud v Plzni, který ho v roce 1998 poslal na doživotí do vězení. Soud pak bude jednou za rok informovat ministerstvo spravedlnosti.

„Po dobu trvání podmínky se sledovaná osoba nesmí dopustit žádného trestného činu. Soud zasílá jednou ročně písemnou informaci ministerstvu spravedlnosti, které si ale hlášení může vyžádat i kdykoliv navíc," říká mluvčí resortu Tereza Schejbalová.

Pokud by Kajínek podmínku porušil, rozhodoval by o další situaci prezident Miloš Zeman.

Případ Jiřího Kajínka

Jiří Kajínek v roce 1993 v borských serpentinách pod plzeňskou věznicí zastřelil podnikatele Štefana Jandu a jeho bodyguarda Juliána Pokoše. Dalšího bodyguarda Vojtěcha Pokoše postřelil.

Případ Jiřího Kajínka: od výstřelu na Borech až po prezidentskou milost

Číst článek

Za dvojnásobnou nájemnou vraždu a pokus o vraždu dostal o pět let později doživotí. Dodnes tvrdí, že je nevinný. Opakovaně žádal o obnovu procesu, soudy to vždy zamítly. Prezident Miloš Zeman pak 11. května oznámil, že Kajínkovi udělí milost.

V Kajínkově případu je řada nejasností a pochybností. Vyšetřující policisté například byli podle investigativního reportéra Radiožurnálu Janka Kroupy do případu sami zapleteni. Mizely prý také důkazy.

Veronika Hlaváčová, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme