Zeman rozpustil sněmovnu. Noví poslanci v ní zasednou až na konci listopadu

Poslanecká sněmovna končí. Prezident Miloš Zeman dnes podepsal návrh na její rozpuštění. Ukončením činnosti dolní komory Parlamentu vyřešili poslanci vládní krizi, kterou odstartoval pád Nečasovy vlády. Mimořádné volby vyhlásil prezident na 25. a 26. října. Noví zákonodárci se pak do sněmovny poprvé podívají až na konci listopadu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky | Foto: Tomáš Adamec

„Mohu potvrdit, že akt podpisu rozpuštění sněmovny pan prezident podepsal. Dnešním dnem to vyjde i ve sbírce zákonů. Tím jsou naplněny všechny atributy toho, aby předčasné volby mohly být tak, jak mají být,“ potvrdil hradní kancléř Vratislav Mynář.

V Poslanecké sněmovně už jsou v těchto dnech jen její zaměstnanci. Poslanci už mají sbaleno.

„Je tady moc pěkný výhled. To je Thunovský palác, tady vpravo. Nahoře je Pražský hrad, je vidět Vladislavský sál. Je to moc příjemný pohled na hrad. Když se podíváte úplně vlevo, je tam chrám sv. Víta,“ popisoval poslanec Walter Bartoš z ODS výhled na nejkrásnější místa v Praze. Není to však to jediné, o co odcházející poslanci po rozpuštění sněmovny přijdou.

Je to ještě devět platů, tedy zhruba půl milionu korun, náhrady za dopravu, stravné a osobní reprezentaci, zaplacený telefonní účet nebo nájem poslanecké kanceláře. Vrátit musí i služební notebooky. Sněmovní funkcionáři přijdou o služební auta. Přesto všechny politické strany konec sněmovny a předčasné volby respektují.

„Pan prezident demokratickým způsobem se všemi parlamentními stranami zkonzultoval ten jízdní řád a shoda, ten konsenzus byl absolutní,“ řekl po jednání s prezidentem Milošem Zemanem šéf Věcí veřejných Vít Bárta.

Termín předčasných voleb vyhovuje podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky také sociální demokracii. „Myslím, že je důležité vnímat to, že jsou tady termíny, které musí uplynout pro to, aby bylo možné ustavit novou sněmovnu. A současně je důležité, až se sněmovna sejde, aby už byly uzavřeny politické dohody. A když už se jednou sněmovna sejde, aby byla schopna po volbách rychle zvolit své vedení a zahájit běžnou práci,“ řekl.

S urychleným rozpuštěním sněmovny a volbami v posledním říjnovém týdnu se nakonec smířila i ODS. Nejdřív si ale nechala potvrdit, že Senát a prezident schválí klíčové zákony. Na cestě z prezidentské kanceláře to řekl úřadující předseda ODS Martin Kuba.

„Pan prezident nás ujistil, že má jak v Senátu, tak všude projednáno, že se toto stát nemůže, my to bereme na vědomí a takto termíny respektujeme,“ uvedl.

Prázdné lavice čekaly 22. června 2010 na nově zvolené poslance. | Foto: Tomáš Adamec

Termín předčasných voleb podle šéfa poslanců TOP 09 Petra Gazdíka vyhovuje i jeho straně. „Ten termín dává budoucí vládě a Poslanecké sněmovně elementární možnost schválit rozpočet tak, aby česká republika nebyla v rozpočtovém provizoriu nebo byla v rozpočtovém provizoriu po co nejkratší dobu,“ vysvětlil.

Také KSČM termín, který vybral Miloš Zeman, vyhovuje. „Po 26. říjnu musí státní volební komise vyhlásit výsledek voleb a od toho se odpočítává 20 dnů na volební stížnosti a 10 dnů má pak Nejvyšší správní soud, který stížnosti projednává. Ten termín využívá celých 60 dnů, takže pro každou politickou stranu jsou stejné podmínky,“ poznamenal šéf KSČM Vojtěch Filip.

Nové poslance vyberou voliči 25. a 26. října. Poprvé by se v Thunovském paláci na pražské Malé straně měli sejít 26. listopadu.

Věra Pfeifferová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme