Česká republika se za dehonestující výrok prezidenta omlouvá, napsalo ministerstvo Šarapatkovi

Ministerstvo financí se omluvilo za výrok prezidenta Miloše Zemana o jeho exporadci Zdeňku Šarapatkovi. Omluvu zveřejnilo na webu, ve středu ji Šarapatkovi poslalo.

Praha (Aktualizováno: 11:36 11. 9. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman (vpravo) a jeho někdejšímu poradce Zdeněk Šarapatka (vlevo) | Zdroj: Koláž iROZHLAS

„PaedDr. Zdeněk Šarapatka, Ph.D nebyl Úřadem vlády ČR vyhozen pro neschopnost, neboť jeho pracovní poměr byl v daném případě rozvázán dne 9. října 2000 dohodou uzavřenou mezi PaedDr. Zdeňkem Šarapatkou, Ph.D a Úřadem vlády ČR, a to z iniciativy PaedDr. Zdeňka Šarapatky, Ph.D. Česká republika se za tento dehonestující výrok omlouvá,“ píše se v omluvě.

‚Malý krok pro spravedlnost, velký skok pro občana.‘ Ministerstvo se musí omluvit Šarapatkovi za Zemana

Číst článek

Pod omluvou je podepsán ředitel odboru vnějších vztahů a komunikace ministerstva financí Michal Žurovec.

Omluvu nařídil loni v květnu Obvodní soud pro Prahu 1, jeho verdikt letos v únoru potvrdil Městský soud v Praze. Nejvyšší soud pak odmítl dovolání ministerstva financí, které žalobě nynějšího člena Rady České televize čelilo.

Ministerstvo uvedlo, že mělo povinnost se omluvit písemně prostřednictvím doporučeného dopisu ve znění výslovně stanoveném rozsudkem. Na webu ministerstvo omluvu zveřejnilo „nad rámec rozsudku“, uvedlo.

‚Velký skok pro občana‘

Šarapatka byl poradcem tehdejšího premiéra Zemana v době takzvané kauzy Olovo, kdy v okruhu Zemanových poradců vznikl dokument s plánem diskreditační kampaně proti tehdejší místopředsedkyni sněmovny Petře Buzkové (ČSSD). Výpověď podle své žaloby Šarapatka zdůvodnil ztrátou důvěry v čestnost, statečnost, pravdomluvnost a otevřený postoj Zemana ve vztahu ke kauze Olovo.

Ministerstvo se zatím za Zemanova slova Šarapatkovi omlouvat nemusí. Soud odložil vykonavatelnost

Číst článek

„Je to malý krok pro spravedlnost, ale velký skok pro občana (...). Miloš Zeman o mně lhal a musí se omluvit,“ komentoval v pondělí Šarapatka na twitteru rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Zeman už dříve čelil žalobám kvůli svým výrokům. Například v roce 2007 rozhodl soud o tom, že se Zeman musí omluvit novináři Ivanu Brezinovi za výrok, že psal za úplatu články podporující dostavbu jaderné elektrárny Temelín. V roce 2000, téměř tři roky po soudním rozhodnutí, se Zeman omluvil někdejšímu spolustraníkovi Jozefu Wagnerovi za prohlášení, že ho po vyloučení z ČSSD nechtěli přijmout ani komunističtí poslanci.

V červnu 2000 zveřejnil Zeman na příkaz soudu v televizi Nova omluvu místopředsedovi ODS Miroslavu Mackovi. Prohlásil o něm, že zprivatizoval v roce 1992 Knižní velkoobchod díky intervenci některých politických činitelů a privatizaci označil za „jednoznačné tunelování“.

Omluva zveřejněná ministerstvem financí

Vážený pane doktore,

na základě I. výroku rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 1 ze dne 24. 5. 2019, č. j. 31 C 1/2018-85, potvrzeného rozsudkem Městského soudu v Praze ze dne 12. 2. 2020, č. j. 11 Co 369/2019-119, Vám Ministerstvo financí zasílá následující písemnou omluvu.

Dne 16. 11. 2017 uvedl prezident České republiky Ing. Miloš Zeman v rámci televizního pořadu s názvem „Týden s prezidentem“ vysílaný na televizní stanici TV Barrandov následující tvrzení: „Zdeněk Šarapatka je člověk, který kdysi pracoval, teď nevím, jestli v Lidovém domě nebo Úřadu vlády, už je to hrozně dávno, ale vím, že jsem ho vyhodil pro neschopnost“.

PaedDr. Zdeněk Šarapatka, Ph.D nebyl Úřadem vlády České republiky vyhozen pro neschopnost, neboť jeho pracovní poměr byl v daném případě rozvázán dne 9. 10. 2000 dohodou uzavřenou mezi PaedDr. Zdeňkem Šarapatkou, Ph.D a Úřadem vlády České republiky a to z iniciativy PaedDr. Zdeňka Šarapatky, Ph.D.

Česká republika se za tento dehonestující výrok omlouvá.

S úctou

Ing. Michal Žurovec
ředitel odboru Vnější vztahy a komunikace
Ministerstvo financí České republiky

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme