Americký velvyslanec pozval Zemana na slavnostní oběd. Prezident si s ním připomene výročí vzniku republiky

Prezident Miloš Zeman přijal pozvání amerického velvyslance Stephena Kinga ke slavnostnímu obědu 28. srpna u příležitosti 100. výročí vzniku Československa. Schůzka symbolicky připomene roli Spojených států při vzniku republiky. Zeman bude s velvyslancem mluvit i o aktuálních tématech česko-amerických vztahů, uvedl v neděli v tiskové zprávě Pražský hrad.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman s ochrankou | Zdroj: Pražský hrad

„Půjde o výjimečné a mimořádné společenské setkání s velvyslancem akreditovaným v České republice. Prezident republiky jím symbolicky ocení roli Spojených států při vzniku samostatného Československa, které si v letošním roce připomínáme. Nezávislá Československá republika by nikdy nevznikla bez přispění USA a prezidenta (Woodrowa) Wilsona, jenž ambice středoevropských národů podpořil,“ uvedl Hrad.

Velvyslanec Kmoníček: Pozvání Zemana do Bílého domu platí, čekáme na termín a vládu s důvěrou

Číst článek

Wilson v lednu 1918 předložil program 14 bodů, který dal základ uspořádání Evropy po první světové válce. Mezi body patřilo právo jednotlivých národů na sebeurčení, což posloužilo i jako základ pro rozpad Rakousko-Uherska a vytvoření samostatného Československa.

„Kromě symboliky se bude na setkání hovořit o aktuálních mezinárodních tématech i bilaterálních záležitostech. Prezident republiky věnuje pozornost zejména možnostem a perspektivám ekonomické spolupráce mezi Českou republikou a USA,“ uvedl rovněž Hrad k plánovanému setkání.

Schůzka se uskuteční v úterý ve 13.00 hodin v rezidenci amerického velvyslance.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme