Zeman se Brezinovi omlouvat nemusí

Premiér Miloš Zeman se nemusí novináři Ivanu Brezinovi omluvit ani mu zaplatit třistatisícové odškodné za to, že ho obvinil z korupce. Pražský vrchní soud dnes toto rozhodnutí soudu prvního stupně zrušil, a naopak Brezinovi uložil, aby Zemanovi zaplatil náklady řízení ve výši zhruba 20 tisíc korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Brezina | Foto: Petra Mášová

Ivan Brezina tvrdí, že Miloš Zeman se chová jako žák základní školy, přistižený při opisování. Proti rozsudku se hodlá bránit. "Hodlám obratem podat dovolání, protože ten rozsudek jinými slovy vlastně konstatoval, že lhát je zcela mravné. V závěrečné řeči senát řekl, že jsem se ničeho neetického nedopustil, takže podstata věci je zcela vyjasněná. Miloš Zeman pouze citoval bývalého šéfa ČEZu Milana Černého. To znamená, že ode dneška si nemusíte vůbec nic ověřovat. Když vám někdo něco řekne, tak to můžete bez problémů pustit do éteru."

Celý spor se táhl přes dva roky. V červnu 1999 premiér o Brezinovi řekl, že psal své články na objednávku společnosti ČEZ. Odvolával se přitom na tehdejšího generálního ředitele společnosti Milana Černého. Brezina obhajoval v článku jadernou energetiku. Nikdy se ale neprokázalo, že by tak psal na základě smlouvy s ČEZem. Podle dnešního rozsudku ale předseda vlády pouze pravdivě opakoval to, co se dozvěděl od Černého, a proto byly jeho závěry oprávněné. Právní zástupce Miloše Zemana rozhodnutí Vrchního soudu uvítal. Proti dnešnímu verdiktu už není možné podat odvolat. Brezina však má možnost stěžovat si u Nejvyššího soudu.

Markéta Kaclová, Jaroslav Mareš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme