Zeman se chce kvůli sporům o velvyslance sejít s Nečasem

Prezident Miloš Zeman se chce v nejbližších dnech sejít s premiérem Petrem Nečasem, aby s ním osobně projednal spory se šéfem diplomacie Karlem Schwarzenbergem kvůli jmenování nových velvyslanců.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman se v Průhonicích zúčastnil celorepublikového sněmu hnutí Starostové a nezávislí

Prezident Miloš Zeman se v Průhonicích zúčastnil celorepublikového sněmu hnutí Starostové a nezávislí | Zdroj: ČTK

„V této situaci považuji za velmi vhodné sejít se s předsedou vlády, protože se domnívám, že my dva bychom mohli společně nalézt řešení tohoto problému,“ řekl Zeman na celorepublikovém sněmu hnutí Starostové a nezávislí v Průhonicích.

„Vycházím z článku 63 ústavy, podle něhož ke jmenování velvyslanců jsou potřeba dva podpisy – prezidenta a premiéra,“ dodal prezident.

„Pan premiér několikrát vyloučil, že by při jmenování velvyslanců obešel svého ministra zahraničí. Já jsem přesvědčen, že to, co řekl, také udělá,“ prohlásil místopředseda Schwarzenbergovy TOP 09 Miroslav Kalousek.

Podle ústavního právníka Jana Kysely by premiér Nečas, pokud nechce „podtrhnout židli, na které sám sedí,“ neměl ministra zahraničí při jmenování velvyslanců obcházet.

„Popřel by tak celou proceduru, jak se velvyslanci vybírají, ve které hraje klíčovou roli vláda. Pokud se předseda vlády chápe především jako předseda vlády a nikoli jako prezidentův pobočník, tak by na tuto variantu přistoupit neměl,“ řekl Českému rozhlasu Kysela.

Zahraniční politiku vlády realizuje ministerstvo zahraničí

„Ministerstvo zahraničních věcí je orgánem, který realizuje vládní zahraniční politiku a řídí zastupitelské úřady skrze velvyslance. V případě, že by ministr zahraničí neměl vliv na to, kdo jsou velvyslanci, tak těžko může vést zahraniční politiku České republiky,“ říká Kysela.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ústavní právník Jan Kysela se v Odpoledním Radiožurnálu vyjádřil k pokračujícímu sporu mezi prezidentem a ministrem zahraničí o jmenování velvyslanců

Role prezidenta je podle Kysely v praxi chápána spíše jako blokace v případě, kdy by byl velvyslanec neakceptovatelný, a jako symbol. „Nebývá to úplně tak, že si prezident republiky velvyslance vybírá z nějakého telefonního seznamu nebo z alba.“

Pokud se ministr zahraničí s prezidentem nedohodne, musel by podle Kysely rozhodnout v kompetenčním sporu mezi vládou a prezidentem republiky Ústavní soud a vyjasnit role jednotlivých aktérů ve jmenovacím procesu.

„Musela by to být vláda, která se na soud obrátí, prezident ze svého hlediska nemá co ztratit,“ dodává ústavní právník Jan Kysela.

Schwarzenberg chce na velvyslanectví dosadit chargé d´affaires

Ministr zahraničí Schwarzenberg minulý týden oznámil, že chce poslat některé vyslance do zahraničí zatím na nižší diplomatické pozici chargé d´affaires, k čemuž by prezidentův podpis nebyl třeba. Podle Zemana o tom neinformoval ani premiéra a jeho kabinet ani prezidentskou kancelář.

Schwarzenberg v březnu odmítnul podpořit Zemana v jeho snaze jmenovat Lívii Klausovou velvyslankyní na Slovensku a od té doby se oba politi přou o hlavní slovo při jmenování velvyslanců.

Veronika Neprašová, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme