Zeman se chce kvůli velvyslancům obrátit na Nečase. Schwarzenberg hrozí odchodem z vlády

Prezident Miloš Zeman může obejít ministra zahraničí ve sporu o jmenování nových velvyslanců. Naznačil to při návštěvě Vídně. Právě Rakousko je jednou ze zemí, kde se výměna velvyslanců komplikuje kvůli neshodám mezi Černínským palácem a Pražským hradem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg

Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg | Foto: Khalil Baalbaki, Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Věřím, že tyto spory budou brzo ukončeny,“ řekl Miloš Zeman, který se na tiskové konferenci po schůzce s rakouským prezidentem Heinzem Fischerem odvolal na českou ústavu, která podle něj jasně říká, že velvyslance jmenuje prezident s kontrasignací premiéra.

Pokud se Zeman na jménech budoucích velvyslanců neshodne s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem, obrátí se prezident na premiéra Petra Nečase. Šéf TOP 09 na to pro server Novinky.cz řekl, že v takovém případě by jeho strana odešla z koalice i z vlády.

Článek 63 Ústavy ČR

(1) Prezident republiky dále
...
e) pověřuje a odvolává vedoucí zastupitelských misí
...
(3) Rozhodnutí prezidenta republiky vydané podle odstavce 1 a 2 vyžaduje ke své platnosti spolupodpis předsedy vlády nebo jím pověřeného člena vlády.

Celé znění Ústavy ČR

Podle Nečase musí dojít ke konsenzu mezi ministrem, prezidentem a premiérem. „Nebudu narušovat zaběhnuté ústavní postupy. Velvyslance navrhuje ministr zahraničí, schvaluje vláda a jmenuje prezident s kontrasignací premiéra. Prezident podle ústavy velvyslance nenavrhuje. To by znamenalo posun k poloprezidentskému systému, což odporuje našemu ústavnímu rámci“ uvedl Nečas v tiskovém prohlášení.

„Silácké hrozby ministra Schwarzenberga považuji za trapné. Dobře ví, že se vždy důsledně držím ústavních zvyklostí. Ke změně mého postoje mne může přimět pouze pokračování podobných hloupých a neprozřetelných výroků ze strany ministra Schwarzenberga,“ dodal Nečas s tím, že spor je dětinský a poškozuje Českou republiku.

Kalousek nepochybuje, že by TOP 09 z vlády odešla

Ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek doufá, že premiér s prezidentem při výběru velvyslanců ministra zahraničí neobejdou. V opačném případě by podle něj TOP 09 z vlády odešla.

„O něčem takovém rozhoduje výkonný výbor strany jako nejvyšší orgán mezi sjezdy, který by zřejmě pan předseda svolal, a nepochybuji o tom, že výbor by jeho stanovisko podpořil,“ řekl Kalousek.

Miroslav Kalousek | Foto: Šárka Ševčíková

Předseda senátorů ODS Jaroslav Kubera považuje taková Schwarzenbergova slova za zbytečné vyhrožování.

„TOP 09 může odejít z vlády, kdykoli si vzpomene, tím pádem jsou takové výhrůžky celkem bezcenné. Podle článku 63 ústavy velvyslance jmenuje prezident a jenom zvykové právo bylo, že premiér jakoby dá na návrhy ministra zahraničí,“ řekl Kubera.

Podle ministra spravedlnosti a místopředsedy ODS Pavla Blažka že by si spory měli především vyjasnit prezident a ministr zahraničí. „Politická prohlášení toho či onoho teď nechci komentovat, protože nevím, jestli pan předseda Nečas do toho vstoupí tak, jak chce pan prezident,“ dodal Blažek.

Spor odstartovalo přání Miloše Zemana poslat do Bratislavy jako velvyslankyně Livii Klausovou. Ministr Schwarzenberg to opakovaně odmítl.

Vojtěch Berger, ak, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme