Zeman se chce setkat s Chovancem kvůli kauze Čapí hnízdo

Prezident Miloš Zeman se po návratu z New Yorku, kde příští týden v pondělí převezme ocenění od amerického židovského fondu GJCF, setká s ministrem vnitra Milanem Chovancem z ČSSD. Chce vyslechnout jeho stanovisko ke kauze financování farmy Čapí hnízdo. Zeman to ve čtvrtek řekl v televizi Barrandov.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman | Zdroj: Reuters

O kauze ve čtvrtek prezident mluvil s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem, kterého kvůli ní sněmovna minulý týden vydala k trestnímu stíhání. V úterý o případu hovořil také s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem z ANO.

Uvedl, že s Pelikánem se setkal, protože ho zajímal jeho názor na případ Čapí hnízdo. Ministra spravedlnosti označil za erudovaného právníka, který je „nota bene z právnické rodiny“.

Je to politický boj, nechci do něj policii zatahovat, reagoval Tuhý na kritiku vyšetřování Čapího hnízda

Číst článek

„Pokud jde o pana ministra Babiše, chci si samozřejmě poslechnout jeho stanovisko, a až se vrátím z New Yorku, tak si chci poslechnout stanovisko pana ministra Chovance,“ řekl Zeman. Dodal, že jeho přirozenou povinností je vyslechnout obě strany sporu. Pořad televize natáčela před setkáním prezidenta s Babišem.

Zeman koncem srpna uvedl, že chce věřit tomu, že za žádostí o vydání představitelů ANO k trestnímu stíhání není Chovanec. Ministr vnitra v SMS pro server iROZHLAS.cz napsal, že pokud u prezidenta vzbuzuje žádost o vydání ze sněmovny podezření ze zneužití policie pro politické účely, měl by se obrátit na Bezpečnostní informační službu nebo požádat o svolání Bezpečnostní rady státu. Pelikán v minulých týdnech čelil kritice kvůli svému výroku, že motivací k žádosti policie musí být snaha ovlivnit volby.

Zemanův zdravotní stav

Zeman také v televizi Barrandov uvedl, že ve středu podstoupil preventivní prohlídku na počítačovém tomografu (CT), která neodhalila žádný zdravotní problém, o kterém by se nevědělo. Podle Zemana jsou zprávy o jeho zdravotních problémech špinavou kampaní části médií.

Prezident má údajně v pořádku tlak i oči, kromě bolavých nohou mu nic není. Znovu také zopakoval, že své ošetřující lékaře požádal, aby sepsali všechny jeho nemoci a nabídli je k publikaci. Server iROZHLAS.cz o zprávu už požádal, z Pražského hradu ji ale nezískal.

Kauza Čapí hnízdo

Policie Babiše a prvního místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka, kterého sněmovna také vydala ke stíhání, chce obvinit jako někdejší představitele skupiny Agrofert v souvislosti s padesátimilionovou dotací na stavbu farmy Čapí hnízdo. Babiše chce stíhat pro podezření z dotačního podvodu a pro poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu.

Zprávu o mém zdraví můžu dát novinářům, prohlásil Zeman. Hrad však žádost o ni odráží

Číst článek

Oba poslanci tvrdí, že žádný trestný čin nespáchali. Hodlají se bránit všemi právními prostředky. Stejně jako další zástupci ANO označují případ za politickou kauzu a za pokus o ovlivnění voleb za pomoci policejních orgánů.

Policie požádala o vydání Babiše s Faltýnkem v polovině srpna. Prezident se poté předsedy ANO několikrát zastal. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček bezprostředně na policejní žádost reagoval vyjádřením, že prezident jmenuje premiérem vítěze voleb. Babiš ve čtvrtek novinářům po jednání se Zemanem řekl, že prezident na schůzce tento výrok zopakoval. Babišovo ANO dlouhodobě vede v předvolebních průzkumech.

ČTK, kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme