Zeman se chystá na převzetí úřadu, chce se setkat se šéfy parlamentních stran

Budoucí prezident Miloš Zeman se z Vysočiny vrátil do Prahy. Zeman by měl se svým týmem v nejbližších dnech naplánovat přebírání prezidentského úřadu. V plánu je také schůzka se stávajícím prezidentem Václavem Klausem či šéfy parlamentních stran. Jako první bod pražského programu však vítěz přímé volby navštívil jednání celorepublikového předsednictva Strany práv občanů – zemanovců (SPOZ).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman odjíždí v doprovodu ochranky po čtyřdenním odpočinku ze své chalupy v Novém Veselí na Žďársku do Prahy.

Miloš Zeman odjíždí v doprovodu ochranky po čtyřdenním odpočinku ze své chalupy v Novém Veselí na Žďársku do Prahy. | Zdroj: ČTK

V Novém Veselí na Žďársku odpočíval Zeman po prezidentských volbách. Do Prahy dorazil kolem šesté hodiny večer. První cesta Miloše Zemana jako příštího prezidenta vedla v hlavním městě na zasedání předsednictva Strany práv občanů Zemanovci, které čestně předsedá.

„Poděkuji svým přátelům ze Strany práv občanů. Samozřejmě jako protislužbu jim nebudu nabízet žádné trafiky,“ řekl před jednáním Zeman.

Přehrát

00:00 / 00:00

S 1. místopředsedou Strany práv občanů Zdeňkem Štenglem a komentátorem Radiožurnálu Petrem Nováčkem mluvil Jan Richter.

Zítra se Miloš Zeman chystá na schůzku s vedoucími Kanceláře prezidenta republiky a Správy Pražského hradu. V plánu je nejbližších dnech také schůzka s prezidentem Václavem Klausem a o setkání s budoucím prezidentem stojí i někteří velvyslanci. Příští týden se chce Zeman setkat s předsedy všech parlamentních stran.

„Budu se s nimi samozřejmě radit i o vztahu prezidenta jak k vládním, tak k opozičním stranám,“ řekl budoucí prezident.

Zeman během prezidentské kampaně avizoval, že bude chtít být aktivním prezidentem. Schůzka může být začátkem takové politiky.

„Jsou tady takové úvahy, jestli si ve sněmovně nechce Miloš Zeman napříč politickým spektrem vytvořit jakýsi prezidentský blok, který by mu pomáhal do legislativní podoby přetavit a parlamentem prosadit určité náměty, jež Zeman může mít a jeho legislativci mu je mohou zpracovat, ale nemůže s nimi přímo jít do Poslanecké sněmovny, protože prezident České republiky nemá takzvanou legislativní iniciativu, tak jako ji měl federální prezident,“ upozornil komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček.

Ochranka i prezidentský portrét

Zeman také těsně po svém zvolení prohlásil, že by vláda Petra Nečase měla kvůli mizivé podpoře skončit.

Nováček řekl, že doufá, že se Zeman o její odvolání nepokusí, upozornil však zároveň na spekulace, že by se Zeman při tomto kroku mohl opřít o ústavní článek, kde je napsáno, že prezident jmenuje a odvolává členy vlády a premiéra.

„Z toho někdo usuzuje, že při určitém velmi extenzivním výkladu tohoto článku by se mohl prezident Zeman pokusit přímo odvolat celou vládu. Já to považuji za extrémní názor, ktreý by zcela vybočil z ústavního rámce, hlavně z ústavních obyčejů České repubiky,“ uvedl Nováček s tím, že vládě vyslovuje důvěru a nedůvěru Poslanecká sněmovna, nikoli prezident.

Zeman bude muset v souvislosti s chystaným převzetím prezidentského úřadu vyřešit ještě celou řadu témat. Jedním z nich je otázka ochrany své i jeho rodiny, tedy jeho ženy Ivany a dcery Kateřiny. Podle Zemana bude u dcery záležet hlavně na jejím rozhodnutí.

„Pokud by měla obavy, že ji někdo bude obtěžovat, má právo požádat o ochranu, ale nebudu na nikoho naléhat, aby jí tato ochrana byla poskytnuta,“ podotkl Zeman.

Miloš Zeman 31. ledna v Praze na celorepublikovém předsednictvu SPOZ | Foto: ČTK

V plánu jsou i formálnější záležitosti, například focení na oficiální portrét.

S převzetím prezidentského úřadu pomůže vítězi prezidentské volby jeho nový tým. Už dříve Zeman řekl, že určitě si na Hrad vezme tajemníka a řidiče. A spekuluje se, že by v něm mohli být i členové jeho volebního týmu.

„Naznačil to, že s některými by chtěl spolupracovat i nadále, protože se projevili tak, že mají Milošovi Zemanovi co dát,“ potvrdil Štengl.

On sám, který byl také v Zemanově volebním týmu, se však prý na Hrad nechystá. Prohlásil, že chce pracovat pro stranu, aby uspěla v parlamentních volbách v roce 2014.

I o tom bylo dnešní jednání zemanovců. Kromě poděkování od Zemana se na program dostala také otázka přijímání nových členů. Strana podle Štengla vyzvala místní organizace k ostražitosti.

„My se novým členům nebráníme, ale v tomto okamžiku by mohlo docházet i k tomu, že by přicházeli ti, o které nestojíme. Stojíme o ty, kteří podporují náš program a chtějí pro stranu pracovat,“ dodal Štengl.

Květa Moravcová, Jan Richter, Petra Benešová, Hana Mikulincová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme