Zeman se v USA setká s korejským prezidentem a Trumpovou, převezme židovskou cenu bojovníka za pravdu

Prezident Miloš Zeman se při své nadcházející cestě do USA setká mimo jiné s korejským prezidentem Mun Če-inem. Bude jednat také s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem a předsedou Valného shromáždění OSN Miroslavem Lajčákem. V pátek to řekl ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman a Ivana Trumpová

Miloš Zeman a Ivana Trumpová | Foto: Filip Jandourek, Christopher Peterson | Zdroj: CC BY-SA 3.0

Zeman v úterý vystoupí s projevem na Valném shromáždění OSN a v pondělí převezme cenu od amerického židovského fondu Gershon Jacobson Jewish Continuity Foundation (GJCF). Při soukromém setkání poobědvá s bývalou manželkou nynějšího amerického prezidenta a rodačkou ze Zlína Ivanou Trumpovou (kompetní program, který zveřejnil tiskový mluvčí prezidenta republiky na webových stránkách Hradu, najdete v boxu vlevo).

Program zahraniční cesty

1. den cesty

 • 12:00 - odlet z Prahy do New Yorku

2. den cesty

 • 12:00 - oběd prezidenta republiky s paní Ivanou Trumpovou
 • 14:20 - setkání prezidenta republiky s Miroslavem Lajčákem, předsedou 72. zasedání Valného shromáždění OSN
 • 15:15 - setkání prezidenta republiky s Vladimirem Voronkovem, náměstkem GT OSN a vedoucím Protiteroristického úřadu OSN
 • 19:10 - příjezd na "4th Annual Algemeiner Jewish 100 Gala", předání ceny prezidentu republiky, vystoupení prezidenta republiky

3. den cesty

 • 09:00 - zahájení všeobecné rozpravy 72. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů
 • 11:15-11:45 - vystoupení prezidenta republiky v rámci Valného shromáždění OSN možnost bilaterálních schůzek
 • 19:00 - přivítání prezidentem Spojených států amerických Donaldem Trumpem a paní Melanií Trumpovou
 • 19:00-20:00 - recepce pořádaná prezidentem Spojených států amerických

4. den cesty

 • 09:00 - přivítání prezidenta republiky panem Antóniem Guterresem, generálním tajemníkem OSN, zápis prezidenta republiky do Pamětní knihy OSN, setkání prezidenta republiky s generálním tajemníkem OSN
 • 10:00 – setkání prezidenta republiky s tiskem
 • 11:00 - setkání prezidenta republiky s krajany
 • 14:00 - odlet z New Yorku do Prahy

Do Spojených států Zeman odletí v neděli. V pondělí bude mít nejprve schůzku s Trumpovou, se kterou se už v červnu setkal na Pražském hradě. Mluvili spolu tehdy o tom, proč Trumpová odmítla nabídku stát se americkou velvyslankyní v Praze, kterou dostala od amerického prezidenta Donalda Trumpa.

V pondělí se český prezident také sejde se slovenským ministrem zahraničí Lajčákem, který předsedá Valnému shromáždění OSN. Následovat bude schůzka s ruským diplomatem a náměstkem generálního tajemníka OSN Vladimirem Voronkovem, který se v těchto dnech ujímá funkce vedoucího nového Úřadu OSN pro boj s terorismem. Zeman se s ním bezpochyby bude chtít bavit o boji proti islámskému terorismu.

Večer newyorského času (01:00 v úterý středoevropského letního času) pak Zeman dostane prestižní ocenění Warrior for Truth (Bojovník za pravdu) od GJCF. Oceněn bude na galavečeru, který pořádá list The Algemeiner. Fond oceňuje osobnosti, které hájí zájmy Židů. Zemana už v roce 2015 list zařadil na seznam stovky vlivných osobností, které pozitivně ovlivnily život Židů. Na Zemanovi oceňuje dlouhodobou podporu Izraeli. Před dvěma lety byl mezi oceněnými také tehdejší realitní magnát a současný prezident Trump.

V úterý se Zeman zúčastní zahájení všeobecné rozpravy Valného shromáždění OSN, na kterém vystoupí v první desítce řečníků. Podle Jindráka tak bude český prezident mluvit v době, kdy je ještě na projevy upřena největší pozornost médií i politiků. Díky losu bude navíc česká delegace sedět v první řadě.

Dá se očekávat, že Zeman bude chtít v projevu mluvit především o boji proti terorismu nebo o migraci, což jsou jeho oblíbená témata. Zmínit by také mohl agendu Hospodářské a sociální rady OSN, jednoho z nejdůležitějších orgánů Spojených národů. Od letošního července mu do příštího léta předsedá stálá představitelka ČR při OSN Marie Chatardová.

Odpoledne newyorského času se Zeman setká na bilaterálním jednání s korejským prezidentem. Mluvit by spolu mohli o napjaté situaci na Korejském poloostrově nebo o zimní olympiádě, kterou Jižní Korea pořádá. Tématem by mohlo být i hospodářství, Korea je totiž jedním z nejvýznamnějších investorů v ČR. Večer se Zeman zúčastní recepce, kterou pořádá Trump. O bilaterální jednání s americkým prezidentem podle Jindráka česká diplomacie v rámci této návštěvy USA neusilovala.

Svůj program v New Yorku Zeman zakončí středeční schůzkou s Guterresem a setkáním s krajany. Zpět do Česka přiletí ve čtvrtek brzy ráno.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme