Zeman si vykládá ústavu jako nacisté, když přebírali moc v Německu, varuje Schwarzenberg

Prezident Miloš Zeman se podle Karla Schwarzenberga pokouší uchvátit moc ve státě. Řekl to v rozhovoru pro rakouský deník Kleine Zeitung. Bývalý ministr zahraničí a předseda TOP 09 přirovnal Zemanovy kroky k postupu německých nacistů v roce 1933 a československých komunistů v roce 1948.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg se v televizním vysílání TV Nova vyjádřili k amnestii, Benešovým dekretům nebo k tomu, co by dělali, kdyby nebyli zvoleni (ilustrační foto).

Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg se v televizním vysílání TV Nova vyjádřili k amnestii, Benešovým dekretům nebo k tomu, co by dělali, kdyby nebyli zvoleni (ilustrační foto). | Zdroj: ČTK

„Podívejte se na jeho jednání v poslední době. Ustanovil vládu podle své vůle, nikoli podle vůle sněmovny. Podle mého názoru to je právě uchopení moci, nic jiného to není,“ řekl Schwarzenberg Českému rozhlasu.

Bývalý ministr zahraničí je prý odhodlán bojovat všemi silami proti tomu, aby vláda Jiřího Rusnoka poté, co nezíská důvěru poslanců, vládla až do řádných voleb v příštím roce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Karel Schwarzenberg své výroky popsal Českému rozhlasu, reagoval na ně i kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář

Pokud Rusnokova vláda nezíská do 30 dnů od jmenování důvěru ve sněmovně, stává se kabinetem v demisi a prezident by měl hledat jiného předsedu vlády.

Ústava ale nestanoví žádné lhůty a tak se může teoreticky stát, že současný kabinet bude řídit zemi bez legitimní podpory až do řádných voleb příští rok v květnu.

„Zeman je prvním prezidentem přímo zvoleným občany a myslí si, že mu to automaticky dává větší pravomoci. Tvrdí, že se přísně drží ústavy, není ale prý vázán jejími zvyklostmi,“ vysvětloval Schwarzenberg.

„Tato čistě formální interpretace ústavy už v minulosti použila také jiná vrchnost – v lednu 1933 v Německu a v únoru 1948 v Československu. Jako starší ročník, který diktaturu zažil, proti tomu budu vší silou bojovat. Hájíme právní řád republiky s plným nasazení,“ říká exministr zahraničí.

Přirovnání není náhodné. Také převzetí moci komunisty v Československu proběhlo formálně podle ústavy. I když puč se podařil díky zákulisním intrikám a dezinformacím, oficiálně žádný tehdejší zákon porušen nebyl.

Stejné přirovnání použil v minulosti i exprezident Václav Havel během stávky v České televizi. Spíš než otrocký výklad zákona pro něj byla důležitá morální opodstatněnost některých kroků a rozhodnutí. Podobně lze chápat i aktuální výrok Karla Schwarzenberga.

Kancléř: Schwarzenbergův výrok hysterický

Prezident Zeman přes svou mluvčí Hanu Burianovou vzkázal, že se k výrokům zveřejněným v rakouském deníku vyjadřovat nebude.

Podle kancléře prezidenta republiky je Schwarzenbergův názor hysterický. „Já jsem ze stran bývalé koalice, hlavně ze stran ODS a TOP 09, slyšel některá velmi hysterická vyjádření,“ reagoval Vratislav Mynář.

„Je logické, že se jim to nelíbí. Pan prezident se chová v mezích ústavy, dodržuje ústavu a je v mantinelech ústavy, nedělá to, co by si pánové Schwarzenberg a Kalousek přáli, je to ve prospěch všech lidí. Republika potřebuje zklidnění, teď je potřeba, aby začala pracovat vláda Jiřího Rusnoka,“ míní kancléř.

Levice výroky kritizuje

České levicové strany výrok bývalého ministra zahraničí odmítají nebo ho považují za přehnaný. „Já myslím, že výrok pana Schwarzenberga je přeexponovaný, podobné přeexponované výroky pouze zvyšují politické napětí,“ míní předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Podle něj není dobře, že se tak Schwarzenberg vyjadřuje v zahraničí, protože to prý může zhoršit obraz Česka. „Myslím, že pan Schwarzenberg by měl především konat tady v České republice a měl by podpořit návrh sociální demokracie na rozpuštění Poslanecké sněmovny,“ dodal Sobotka.

Senátní a krajské volby 2012, klub ČSSD, Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik dává výroky do souvislosti i s neúspěchem Karla Schwarzenberga v přímé prezidentské volbě.

„Schwarzenberg neunesl tíhu porážky a uchyluje se k takovýmto výrokům, to je velmi smutné. Já si myslím, že toto srovnání je něco nepřijatelného,“ uvedl Kováčik.

Podle místopředsedkyně TOP 09 Heleny Langšádlové je ale důležitá podstata problému, na který Schwarzenberg upozornil. „Ke každé parlamentní demokracii patří vyváženost systému. V tuto chvíli dochází k disproporci v té vyváženosti, protože se z Pražského hradu stává mocenské centrum,“ říká Langšádlová.

Český rozhlas, Květa Moravcová, Jan Herget, Mirko Kašpar, Pavla Firbacherová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme