Zeman silně ztratil podporu uvnitř ČSSD, strana uvažuje o vlastním prezidentském kandidátovi

Mezi kandidáty na Hrad nevidí sociální demokracie levicového uchazeče, uvažuje proto o vlastním, který by se podle premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky postavil mocenskému paktu mezi prezidentem Milošem Zemanem a ministrem financí a vicepremiérem Andrejem Babišem (ANO).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český premiér Bohuslav Sobotka.

Český premiér Bohuslav Sobotka. | Zdroj: ČTK

Sobotka vyloučil, že by se takovým kandidátem mohl stát sám. Za tím, jak se Zeman k postavil k žádosti o odvolání Babiše, vidí premiér vzájemnou podporu ambicí obou politiků dostat se na Hrad a do čela Strakovy akademie.

"Potom, co Miloš Zeman udělal, silně ztratil podporu uvnitř ČSSD. Znovu se rozvinula diskuse o tom, zda bychom neměli jako ČSSD postavit nějakého svého kandidáta," uvedl Sobotka. Vnitrostranické referendum proto sociální demokraté odsunuli na listopad, do té doby budou čekat, zda se neobjeví levicový kandidát uvnitř ČSSD nebo mimo.

Mluvčí prezidenta na svém twitteru reagoval, že Sobotkovým dlouhodobým cílem je zabránit druhému mandátu Miloše Zemana.

Prezident Zeman na začátku května odmítl přijmout Sobotkovu demisi jako demisi celé vlády. Premiér následně svůj postup přehodnotil a poslal prezidentovi návrh na odvolání ministra financí Babiše k datu 9. května. Hrad nejdříve návrh s přesným datem zpochybnil, Zeman se následně odvolával na koaliční smlouvu, podle které s odvoláním ministra musí souhlasit také předseda koaliční strany, tedy sám Babiš. Situací se chce Zeman zabývat až po svém návratu z Číny 18. května. Premiér poté začal na prezidenta spolu s experty připravovat kompetenční žalobu.

 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme