Zeman šíří ruskou propagandu, tvrdí iniciátoři petice. Podepsalo ji přes 11 tisíc lidí

Kritici prezidenta Zemana se obrátili na horní komoru parlamentu. Petici nazvanou Prezidente, odejděte podepsalo více než 11 tisíc lidí. Senát se jí tak musí ze zákona zabývat. Současně senátoři obdrželi i návrh ústavní žaloby na prezidenta. Podle iniciátorů petice se Miloš Zeman dopouští vlastizrady tím, že šíří ruskou propagandu a podporou Číny pošlapává hodnotový systém, na kterém vyrůstá český právní řád.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autor petice Michal Majzner předává dokument místopředsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi z ODS

Autor petice Michal Majzner předává dokument místopředsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi z ODS | Foto: Senát PČR

Organizátoři petice dnes dokument předali místopředsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi z ODS a předsedovi petičního výboru Jaromíru Jermářovi z ČSSD. Výbor ji posoudí v polovině dubnu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Iniciátoři petice, kterou podepsalo přes 11 000 lidí, ji předali Senátu. Téma komentoval senátor a místopředseda petičního výboru J. Šesták

„Počet podpisů je počítán už ode dneška. V okamžiku, kdy byla petice předána, začalo sčítání podpisů a prohlížení, jestli jsou tam všechny náležitosti. My budeme zkoumat samozřejmě obsah petice a návrh ústavní žaloby. Budeme komunikovat s ústavními právníky Senátu,“ popisuje senátor a místopředseda petičního výboru Jiří Šesták.

Podání ústavní žaloby ale pravděpodobně velkou šanci nemá. Tento krok by musely schválit Senát i Poslanecká sněmovna.

V obou komorách parlamentu by se navíc musela najít ústavní většina. Návrh na podání ústavní žaloby proti prezidentovi by tak prošel pouze v případě, pokud by ho podpořila a třípětinová většina všech poslanců a třípětinová většina přítomných senátorů.

Senátoři chtějí s prezidentem mluvit

Někteří senátoři podle informací Přemysla Sobotky žádají, aby Zeman přišel vysvětlit do horní komory své výroky. Také podle Šestáka mají senátoři zájem se s prezidentem setkat:

„Klub Starostů a nezávislých společně s klubem KDU-ČSL předaly organizačnímu výboru v minulých dnech dopis, ve kterém žádáme předsedu Senátu, aby pozval prezidenta do Senátu, aby mohl vysvětlit některé výroky, vztah k zahraniční politice a postoje i k některým záležitostem vnitřní politiky.“

Zeman svými výroky k sankcím proti putinovskému režimu v Rusku zadal podle dokumentu důvodné podezření, že jedná spíše v zájmu nepřítele než v zájmu Česka a jeho spojenců. Zemana proto iniciátoři petice podezírají z vlastizrady.

Autor petice Michal Majzner (vlevo) s místopředsedou Senátu Přemyslem Sobotkou (uprostřed) a předsedou petičního výboru Jaromírem Jermářem | Foto: Senát PČR

Podle autora petice Michala Majznera prezident soustavně šíří ruskou propagandu, která navíc jeho vyjádření opakovaně cituje. Zeman také podle něj nerespektuje ústavní hodnotový systém ohledně ochrany lidských práv. Zeman navíc útočí na ústavní pořádek v Česku, uvedl autor petice.

Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka organizátoři petice "ve skutečnosti jen nahrávají ruské propagandě".

„Šokující je požadavek prošetřit výroky. Svoboda slova, svoboda názoru platí v demokratické společnosti pro všechny, tedy i pro prezidenta republiky. Tento normalizační přístup musí všichni bytostní demokraté odmítnout," dodal Ovčáček.

ČTK, Petr Dudek, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme