Zeman slíbil Paroubkovi podporu ve volbách

Podporu bývalého předsedy vlády a ČSSD Miloše Zemana v nadcházejících volbách dostane premiér Jiří Paroubek. Zeman to prohlásil po víkendové návštěvě ministerského předsedy na jeho chalupě v Jizerských horách. Naopak se Zemanovou podporou nemůže počítat předseda ČSSD Stanislav Gross, bude-li ve volbách kandidovat. Zeman ho nepovažuje za dobrého šéfa strany. Zopakoval také, že nebude usilovat o žádnou funkci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman, Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Zatímco včera oba politici sršeli vtipem, dnes byli věcnější. "Asi by bylo nejlépe říci dohodli jsme se, že se dohodneme," oznámil premiér Paroubek.

"Dohodli jsme se také, že nám jde v první řadě o českou veřejnost a o sociální demokracii, to znamená, že se nám jedná o to, abychom zabránili Modré šanci," doplnil Paroubek.

Možností, jak pozvednout stranu a zamezit volebnímu úspěchu občanských demokratů, je podle obou politiků několik. Rozhodně to ale nebude kandidatura Miloše Zemana do některé z vysokých funkcí.

"Já jsem trvale nejenom Jiřímu Paroubkovi, ale i dalším odmítl jakékoliv funkce, ale to nic nemění na tom, že mám zájem, aby sociální demokracie byla úspěšná," prohlásil Zeman.

Bývalý premiér a předseda ČSSD slíbil Paroubkovi, kterého by rád viděl jako volebního lídra, svou podporu, podle svých slov je připraven, bude-li o to požádán, selektivně podpořit i jiné poslance sociální demokracie.

Mnohé z nich prý ale rozhodně nepodpoří, protože pochybuje o jejich "intelektuálních a mravních kvalitách" a považuje je za "žvanily" a lidi, které podezřívá z klientelismu. Jejich počet ani jména však neuvedl.

Zeman rozhodně odmítl, že by kritikou některých sociálních demokratů stranu poškozoval. Nekritizuje prý ČSSD, ale jednotlivé sociální demokraty, kteří straně škodí deficitem inteligence, pracovitosti nebo charakteru. Taková kritika podle jeho přesvědčení ČSSD neškodí.

Paroubek ale očekává, že se Zeman nebude vyjadřovat kontroverzně ke kandidátům, kteří mu nesedí. Selektivní podpora v kampani mu ale nevadí. Kdo je důchodcem a neusiluje o žádné funkce, tak si může vybírat, koho podpoří, nebo nepodpoří, řekl.

Jedním ze třinácti Zemanových návrhů , jak stranu před volbami pozvednout, je i takzvaný kariérní řád, který by měl umožnit politický postup úspěšným komunálním politikům, a naopak neúspěšným v kariéře zamezit. Paroubek s tímto návrhem souhlasí.

Diskuse obou mužů o kariérním řádu, ale nejen o něm, bude pokračovat u Zemana na chalupě v Novém Veselí na Vysočině. Sejít by se tam měli v srpnu nebo v září. Návrh kariérního řádu by chtěli předložit příštím sjezdu ČSSD, který by se měl konat v březnu 2007.

Zeman a Paroubek spolu o víkendu hovořili dlouhé hodiny. Diskutovali v chalupě i na zahradě. Dnes ráno si ale našli čas i na hledání hub. Víkend s oběma politiky v Jizerských horách strávily i jejich manželky. Dnes si prý dali k obědu řízek s opečenými brambory a salátem. Zeman poznamenal, že paní Paroubková je znamenitá kuchařka.

Martin Hromádka, Milan Brunclík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme