Zeman slíbil Straně práv občanů svůj hlas, Veleba znovu zvolen jejím předsedou

Strana práv občanů (SPO) by podle svého předsedy Jana Veleby měla kandidovat do sněmovních voleb společně s hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury. Veleba to řekl na dnešním volebním sjezdu strany. Se spoluprací s SPD podle něj souhlasí i čestný předseda strany prezident Miloš Zeman. SPD chce jít ale do voleb sama. Na nabídku reagoval předseda SPD Tomio Okamura tím, že jeho strana chce kandidovat samostatně. Pokud se společný postup nepodaří dohodnout, Veleba chce, aby Strana práv občanů kandidovala samostatně. Prezident Miloš Zeman na sjezdu potvrdil, že bude stranu v příštích volbách opět volit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

MIloš Zeman | Zdroj: ČTK

Sjezd SPO zvolil nové vedení, místo předsedy obhájil Veleba. V pátek řekl, že bude chtít, aby delegáti obnovili post statutárního předsedy strany, kterým by měl být dosavadní místopředseda Marian Keremidský.

Veleba řekl, že sjezd považuje za velice důležitý kvůli okolnostem, za kterých se koná, a to mimo jiné kvůli podzimním sněmovním volbám a blížícím se prezidentským volbám. Předpokládá, že Zeman se jich opět bude účastnit. Zeman chce své rozhodnutí oznámit za měsíc.

Veleba řekl, že názor jeho, předsednictva i Zemana ohledně sněmovních voleb je jasný, a to aby strana kandidovala společně s SPD. S ní již spolupracovala při podzimních krajských volbách. Šéf SPD Tomio Okamura ale v úterý v tiskové zprávě uvedl, že jeho hnutí půjde do sněmovních voleb samostatně. Pokud bude podle Veleby jejich nabídka odmítnuta, jako záložní variantu vidí samostatnou kandidaturu.

Program strany by měl podle Veleby stát na dvou pilířích. Prvním z nich mají být české kořeny, druhým základní práva občanů.

Začíná platit zákon o střetu zájmů. Zeman připravuje ústavní stížnost

Číst článek

Před polednem na sjezdu vystoupí i Zeman, který se účastní sjezdů pravidelně.

SPO, která není zastoupená v Poslanecké sněmovně, ale má dva senátory, vznikla v prosinci 2009. V lednu následujícího roku změnila název na Strana práv občanů - zemanovci (SPOZ). Předsedou strany byl krátce expředseda ČSSD a současný prezident Miloš Zeman. Po prohraných sněmovních volbách v květnu 2010 ale na post rezignoval. V roce 2013 byl zvolen čestným předsedou. V březnu 2014 vypustila strana ze svého názvu slovo zemanovci.

V čele strany je několik blízkých spolupracovníků Zemana. Místopředsedou je hlavní Zemanův poradce Martin Nejedlý. Hradní kancléř Vratislav Mynář vede SPO ve Zlínském kraji a ředitel analytického odboru Hradu Radek Augustin na Olomoucku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme