VIDEO: Prezident Zeman podpořil v Poslanecké sněmovně návrh rozpočtu. Kritizoval počet státních úředníků

Prezident Miloš Zeman podpořil návrh rozpočtu na příští rok. „Udělalo mi velkou radost, když vláda hlasovala jednomyslně. A když přitom paní ministryně financí dokázala snížit deficit státního rozpočtu z padesáti na čtyřicet miliard korun,“ řekl Zeman ve středu v Poslanecké sněmovně. Kromě toho kritizoval dotace na obnovitelné zdroje energie, nefunkční informační systémy, počet státních úředníků a výdaje na inkluzi.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zeman v projevu pochválil ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO) i premiéra Andreje Babiše (ANO). Je to manažerské umění jednak paní ministryně, a jednak, uznávám, i pana ministerského předsedy,“ řekl prezident ke snížení schodku státního rozpočtu.

Deficit by měl podle prezidenta klesat i v příštích letech. „Přimlouvám se za to, aby se plánovaný deficit postupně i v dalších letech snižoval. Všichni bychom uvítali, kdyby se snižoval rychleji, ale protože jsou pořád volby, tak se obávám, že toto snižování by bylo na úkor investic, a nikoli na úkor spotřeby,“ uvedl prezident Zeman.

Prezident Zeman ale nebyl zcela spokojen s plánovanými investicemi a kritizoval vládu za plýtvání. „Pokud jde o investice, nemohu říct, že jsem zcela nadšen, ale uznávám, že proti minulosti, kdy naše ekonomika byla výrazně podinvestována, se situace zlepšila,“ řekl a dodal: „Pokud jde o plýtvání, tam nadšen nejsem, protože to pokračuje.“

Kritika dotací obnovitelným zdrojům

Terčem Zemanovy kritiky se staly dotace obnovitelným zdrojům energie. „Kdybychom tyto dotace dokázali zrušit a dali obnovitelným zdrojům tržní prostředí, za pět let bychom měli peníze na výstavbu jednoho jaderného bloku,“ tvrdil Zeman. Uvítal, že se hledají cesty, jak tyto dotace „legitimně“ omezit.

S odvoláním na zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu se prezident opřel do tří informačních systémů, za něž podle něho vydalo ministerstvo práce a sociálních věcí 1,3 miliardy korun a ani jeden z nich podle něho nefunguje. Digitalizace veřejné správy by se měla provádět profesionálně, ne způsobem, který připomíná tunelování, uvedl.

Za zatím neuspokojivé Zeman označil pokusy o snížení počtu státních úředníků. Ocenil nynější ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) za zrušení Fondu dalšího vzdělávání se 650 zaměstnanci. Prezident ale kritizoval to, že propuštění lidé budou v souvislosti se služebním zákonem pobírat půl roku část svého platu. Soudí, že zákon by se měl změnit.

Terčem Zemanových výtek se stala inkluze ve školách, kterou kritizuje dlouhodobě. Prezident zapochyboval o tom, že jde o investici do lidí, krajům ale naopak, jak uvedl, chybí čtyři miliardy korun na opravy silnic. „Pokud někoho napadne zrušit výdaje na inkluzi, mám pocit, že by se to vyplatilo,“ zdůraznil Zeman.

Zeman a Babiš se sešli na Hradě. Detaily ke schůzce ale neuvedli

Číst článek

Návrh v prvním čtení

Zeman už státní rozpočet podpořil při jednání vlády. Vláda navrhuje rozpočet se schodkem 40 miliard korun, na letošek plánovala padesátimiliardový deficit. Opoziční strany návrh rozpočtu kritizují. Navržený deficit považují v době ekonomického růstu za nezodpovědný, kritizují také výdaje na státní správu.

Menšinová vláda, která má ve sněmovně 93 poslanců, proto potřebuje hlasy 15 komunistů, aby svůj první předložený rozpočet mohla v dolní komoře Parlamentu prosadit. Senát se k rozpočtu nevyjadřuje.

Sněmovna nyní projedná rozpočet v prvním čtení. Pokud je rozpočet v prvním čtení schválen, není už možné měnit jeho základní parametry. Definitivní podobu rozpočtu by měli poslanci schvalovat před Vánocemi.

Schodek 40 miliard korun je o deset miliard méně, než původně plánovalo ministerstvo financí. Pro letošní rok je schválený schodek 50 miliard, loni byl 60 miliard, ale ve skutečnosti skončil rozpočet zhruba šestimiliardovým schodkem.

Prioritami rozpočtu jsou podle vlády investice, zvyšování životní úrovně seniorů a růst platů ve státní správě. Celkové výdaje rozpočtu navrhuje ministerstvo financí na 1,505 bilionu korun a příjmy 1,465 bilionu korun. S deficitem 40 miliard korun úřad počítá i v letech 2020 a 2021.

och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme