‚Pokud budou chtít, tak to nejvyšším ústavním činitelům vysvětlím.‘ Pavel Zeman brání státní zástupce

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se ohradil vůči útokům politiků na soustavu státních zastupitelství. Vyjádření vydal dva dny poté, co prezident Miloš Zeman znovu zaútočil na olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana. Toho se v pátek zastala i Unie státních zástupců, když prezidentovy výroky označila za „prokazatelně nepravdivé“.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se ohrazuje proti opakujícím se pokusům některých politiků útočit bezdůvodně a bez ověřených argumentů na soustavu státního zastupitelství ve snaze podlomit tímto důvěru veřejnosti v tuto instituci,“ stojí v prohlášení, které na webu Nejvyššího státního zastupitelství zveřejnil mluvčí Petr Malý.

Ivo Ištvan o Faltýnkově kauze: Vy vůbec nevíte, co jsme na antimonopolním úřadu hledali

Číst článek

„Nejvyšší státní zástupce je nad rámec každoročně zveřejňované zprávy o činnosti připraven roli a činnost státního zastupitelství vysvětlit nejvyšším ústavním činitelům naší země, budou-li o to mít zájem, končí prohlášení. 

Zeman se k práci Ištvana vyjádřil v rozhovoru pro TV Barrandov a to v souvislosti s nedávným policejním zásahem na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Uvedl, že kauza možná neskončí rozsudkem a že v takovém případě by měl být Ištvan odvolán z funkce. Podle Zemana se chce Ištvan současným případem rehabilitovat po zásahu na Úřadu vlády, který souvisel s kauzami kolem šéfky premiérova kabinetu Jany Nečasové (dříve Nagyové).

Na výrok v pátek reagovala Unie státních zástupců. „Pokud jde o zásah na úřadu vlády v roce 2013, tvrzení Miloše Zemana o tom, že jediným výsledkem jsou nezdaněné kabelky, je prokazatelně nepravdivé. V březnu letošního roku byli Jana Nagyová (dnes Nečasová) a bývalí příslušníci Vojenského zpravodajství pravomocně odsouzeni za zneužití tajné služby ke sledování soukromých osob,“ uvedla mimo jiné unie. 

Podobně se hájil i Ivo Ištvan v rozhovoru pro iROZHLAS.cz. „Pravomocný rozsudek znamená, že všechno to, co o té věci bylo ze strany policie či státního zastupitelství řečeno, bylo pravda. Že od samého začátku bylo důvodné podezření ze závažného trestného činu, a přestože toto podezření mnozí zpochybňovali anebo alespoň zlehčovali, tak bylo nyní pravomocně prokázáno,“ uvedl.

cen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme