Zeman svým rozhodnutím o vládě ovlivní i osud nového občanského zákoníku

Prezident Miloš Zeman rozhodne, koho pověří sestavením nové vlády. Pokud by došlo na předčasné volby, byl by ohrožen nový občanský zákoník. Poslanci by totiž při rozpuštění sněmovny nestihli schválit prováděcí zákony.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 19. března 2013 | Foto: Filip Jandourek

„Bude mi líto, pokud přijde nazmar spousta práce a peněz, které se na to vynaložily,“ komentuje situaci prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník.

„Doufejme, že i kdyby nový občanský zákoník nezačal platit 1. 1. 2014, nestihl by ho osud zákona o státní službě, u kterého se odkládá účinnost přes deset let,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém občanském zákoníku mluvil prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník

Nový kodex se dotkne úplně všech. Mění například dědické právo nebo už nepohlíží na psy jako na věci. Nové předpisy se dále kromě jiného dotýkají i zákona o památkách nebo o požární ochraně.

Občanský zákoník už Parlamentem prošel, podepsal ho i prezident a začít platit má od příštího roku.

Pokud by sněmovna nestihla schválit prováděcí zákony, bylo by podle Lichovníka potřeba odložit jeho účinnost. Obsahuje totiž ustanovení, která mají návaznost na další předpisy.

Jana Čermáková, Petr Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme