Prezident Zeman údajně čelil pokusu o zbavení pravomocí, předal podnět ministerstvu spravedlnosti

Prezident Miloš Zeman ve středu předal ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) podnět k prověření toho, že se v souvislosti se Zemanovým onemocněním minulý rok v říjnu mohl stát trestný čin sabotáže. Blažek podnět předá příslušným orgánům. Údajně musela přímo volená hlava státu čelit pokusu o zbavení svých pravomocí. Informace sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman

V době, kdy byl Miloš Zeman hospitalizován, sílily hlasy, aby byl zbaven pravomocí | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle dřívějších zjištění serveru iROZHLAS.cz, kancelář prezidenta měla trestní oznámení připraveno od začátku června. Potenciální převedení pravomocí na jiné činitele označila za sabotáž. Právník Hradu Marek Nespala doplnil, že Zeman nepodal trestní oznámení, které původně avizoval. 

Článek 66 je prezidentská neschopenka, Zemanovi by dala čas na léčení, vysvětluje ústavní právník

Číst článek

Nyní je podle něj na ministru spravedlnosti a případně orgánech činných v trestním řízení, jak s podnětem naloží. Zda podnět míří na konkrétní lidi, Nespal nechtěl komentovat. Zeman se v této souvislosti dříve zmiňoval o předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS) nebo nezávislém senátorovi Pavlu Fisherovi.

Sabotáž se podle Zemana mohla stát v období září až listopadu minulého roku, kdy byl hospitalizován. Od samého počátku se jednalo o lživé informace o skutečném zdravotním stavu prezidenta republiky, které v konečném důsledku iniciovaly proces, který by nejvýznamnějšího reprezentanta suverénu lidu měly zbavit jeho ústavních pravomocí,“ uvedl Ovčáček.

Ministr Blažek na sociální síti Twitter potvrdil předání podnětu, a postoupí jej příslušným orgánům.

„Tento podnět není veden snahou drakonického postihu konkrétních osob,“ pokračoval mluvčí.

„Základní pohnutkou prezidenta republiky k podání příslušného podnětu je odstranění nebezpečí modelového zásahu do ústavních pravomocí přímo voleného prezidenta republiky, a to zejména do budoucna,“ dodal.

Advokát a senátor Václav Láska (Senátor 21) označil podnět po právní stránce za „fakt nesmysl“. Zemanův postup považuje za „trošku zbabělý“ vzhledem k tomu, že prezident nepodal trestní oznámení, jak původně sliboval. Blažek podle senátora nemůže udělat nic jiného než podnět postoupit policii k prošetření, zda nebyl spáchán trestný čin.

Zeman byl loni 10. října převezen na kliniku intenzivní medicíny pražské Ústřední vojenské nemocnice. Po dobu, kdy na klinice byl, podle zprávy lékařů nebyl schopen vykonávat pracovní povinnosti. Dlouhodobá diagnóza byla navíc, podle lékařů, nejistá.

Někteří senátoři a poslanci kvůli tomu začali uvažovat o dočasném převodu části pravomocí prezidenta na předsedu sněmovny a vlády podle článku 66 ústavy. Někteří kritizovali i způsob, jakým způsobem o Zemanově stavu informovala hradní kancelář.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme