Zeman udělil státní vyznamenání. Ocenil Koháka, Suchého, Bohdalovou či exministra Grégra

Miloš Zeman v roli prezidenta poprvé předával státní vyznamenání. Mezi 29 oceněnými jsou osobnosti z oblasti kultury, sportu, příslušníci armády, politici i podnikatelé. Řád Bílého lva, nejvyšší české vyznamenání, Zeman neudělil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

28. října. Miloš Zeman na Hradě předává řády a vyznamenání. Na snímku filosof Erazim Kohák, divadelník Jiří Suchý a filosof Václav Bělohradský | Zdroj: ČTK

Řád TGM, druhé nejvyšší ocenění, propůjčil prezident filosofovi Erazimu Kohákovi a divadelníkovi Jiřímu Suchému.

Mezi dalšími oceněnými jsou například herec Lubomír Lipský, herečka Jiřina Bohdalová, bývalá moderátorka České televize z 60. let minulého století Kamila Moučková, bývalý šéf JZD Slušovice František Čuba či exministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr.

„Jsou mezi nimi lidé různých profesí, ale jedno je spojuje, zanechali za sebou dílo. Dílo, za kterým, pokud se ohlédnou, něco zůstává – jako vyrytá stopa v dějinách, nikoli jako stopa v písku,“ řekl Zeman v projevu před předáváním řádů a medailí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Záznam z předávání státních vyznamenání ve vysílání Radiožurnálu

Ceremoniál sledovalo ve Vladislavském sále na Pražském hradě asi 600 hostů. Vedle dalších i první dáma Ivana Zemanová, bývalý prezident Václav Klaus s manželkou Livií Klausovou a manželka prvního prezidenta samostatné České republiky Václava Havla Dagmar Havlová.

V sále nebyla většina rektorů vysokých škol, kteří nepřišli ze solidarity se dvěma kolegy, které prezident nepozval, a někteří primátoři, kteří rektory podpořili.

Chyběl také hudebník Vladimír Mišík, který vyznamenání odmítl. Odůvodnil to bez dalších podrobností tím, že nesouhlasí s některými rozhodnutími Miloše Zemana, která jako prezident udělal.

Předávání státních vyznamenání ve Vladislavském sále Pražského hradu | Foto: Filip Jandourek

Český rozhlas, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme