Zeman: Úpravy Temelína přijdou na 100 miliónů

Náklady na zvýšení bezpečnosti jihočeské jaderné elektrárny Temelín, které vyplývají z dohody s Rakouskem uzavřené ve čtvrtek v Bruselu, dosáhnou přibližně 100 miliónů korun. Na tiskové konferenci ve Varšavě to prohlásil premiér Miloš Zeman. Reagoval tak na informace deníku MF Dnes, podle kterého tato modernizace přijde na zhruba deset miliard korun. Ministerstvo průmyslu a obchodu trvdí, že ani tyto náklady celkový účet za Temelín nezvýší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Temelín

"Náklady na určité modernizační úpravy v Temelíně budou zhruba stokrát nižší," prohlásil premiér v reakci na informace MF Dnes. Dodatečné přezkoumání bezpečnosti vyplývá ze včerejší dohody předsedů vlád Rakouska a Česka podepsané v Bruselu. Ta přepokládá celkem 28 opatření - Česká republika se zavázala splnit sedm technických požadavků na vylepšení jaderné bezpečnosti a dalších 21 opatření se týká sledování ekologických parametrů.

Jak ale České televizi řekla mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Anna Stárková, ani tyto dodatečné náklady na bezpečnost nezvýší celkový účet za Temelín. "Sto miliónů korun, o kterých mluvil pan premiér, započteme do stavebních nákladů Temelína a celkový rozpočet, tedy 98,6 miliardy nebude překročen."

Upřesnení časového harmonogramu plnění dohody mají ministři Kavan a Molterer domluvit do 10. prosince. Jak dodává šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, jde o postup v následujících čtyřech letech. "Termíny pro sedm bodů, které se týkají jaderné bezpečnosti, nebo zlepšování jaderné bezpečnosti, jsou od poloviny příštího roku až někde do roku 2005."

Drábová také pro Radiožurnál odhadla, kolik bude doplnění bezpečnostních analýz v jaderné části elektrárny stát. "Já se nerada pouštím do odhadů finanční náročnosti, ale kdybych měla zhruba odhadnout, tak náklady na analýzy, které je třeba provést v části jaderné bezpečnosti, se mohou pohybovat v desítkách miliónů," uvedla.

Do půl roku by se mělo rozhodnout o stavbě bezpečnostní zdi mezi energetickými potrubími. Toto opatření vyžadují německé bezpečnostní normy. V Temelíně se ale kvůli tomu budou nejprve dělat další testy. "Akciová společnost ČEZ by mohla přistoupit k postavení zdi řekněme dobrovolně. Ale to je věc, do které my nemluvíme. Pokud ale mluvíme o jaderné bezpečnosti, pak musí být na stole ty analýzy a na základě toho může náš úřad předepsat, že ta zeď tam musí být," popisuje Drábová. V temelínské elektrárně tento problém zajišťují omezovače švihu.

Jaderná lektrárna musí vyhovět také 21 ekologickým požadavkům. Ty Radiožurnálu přiblížil Jiří Hanzlíček z ministerstva průmyslu a obchodu. "Konkrétně jde o průběžné monitorování vypouštění nízkých koncentrací do ovzduší a vod, jedná se o radionulklidy, sledování zdravotního stavu obyvatel v okolí elektrárny, dále pak kontrola dopadu vlivu elektrárny včetně vyhodnocování družicových dat na stav lesních porostů."

Lenka Šumová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme