Prezident Zeman pohrdá Ústavou, vláda je slabá, komentují zástupci opozice schůzku v Lánech

Prezident Miloš Zeman pohrdá Ústavou, ocitl se mimo ústavní rámec, shodují se opoziční strany. Na situaci doplácí Česko, uvedli předsedové ODS Petr Fiala a KDU-ČSL Marek Výborný. Podle šéfa hnutí STAN Víta Rakušana je premiér Andrej Babiš (ANO) slaboch. Opozice tak reagovala na schůzku Zemana s Babišem a s vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) ohledně výměny ministra kultury. Jiný názor zastává předseda SPD, podle něj je za situaci zodpovědná ČSSD.

Praha (Aktualizováno: 15:59 4. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Sociální demokracie požaduje, aby Antonína Staňka (ČSSD) v čele resortu nahradil místopředseda strany Michal Šmarda. Staněk podal v polovině května demisi, Zeman ji však odmítl přijmout. Prezident dosud nevyhověl ani návrhu na Staňkovo odvolání, které mu na konci května poslal předseda vlády.

VIDEO: Schůzka žádné řešení nepřinesla, řekl Hamáček po jednání se Zemanem a Babišem

Číst článek

Ani po čtvrtečním jednání se situace s výměnou ministra neposunula, Zeman počítá se schůzkou s Hamáčkem a Staňkem 12. července. Hamáček se poté chystá svolat předsednictvo ČSSD, o svém návrhu dalšího postupu má jasno.

„Prezident Zeman pohrdá Ústavou, když nekoná ve věci odvolání ministra Staňka,“ napsal Rakušan. „Vidí pánové Babiš a Hamáček, že v této zemi opravdu nehrají první housle? Silný prezident nerespektující Ústavu a slabá vláda, slaboch Babiš – to je smutná realita dneška,“ uvedl také.

„Předčasné volby nepreferuji, jakkoliv se jich neobávám, vidím i jiná řešení, která mohou tomuto kroku předcházet. A toto je oddálení řešení problému. Prezident si užívá svou představu ideálního horkého léta,“ doplnil.

Podle Fialy se situace nezměnila. „Miloš Zeman se ocitl mimo ústavní rámec, premiér mu nedokáže nebo nechce čelit, ČSSD znovu odkládá řešení. Neposunuli jsme se nikam, doplácí na to ČR,“ uvedl v reakci.

Ani premiér Babiš nepřesvědčil prezidenta Zemana, aby přestal ohýbat Ústavu. Tragikomedie s (ne)odvoláváním ministra Staňka bude proto bohužel pokračovat. Vláda se tomuto oslabování parlamentní demokracie neumí a asi ani nechce bránit, zatímco ČSSD všemu jen pasivně přihlíží.

14:00 – 04. 07. 2019

9 121

„Tragikomedie s (ne)odvoláváním ministra Staňka bude proto bohužel pokračovat. Vláda se tomuto oslabování parlamentní demokracie neumí a asi ani nechce bránit, zatímco ČSSD všemu jen pasivně přihlíží,“ napsal na twitteru šéf TOP 09 Jiří Pospíšil.

Okamura: Za krizi může ČSSD

Za situaci podle předsedy hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Okamury může ČSSD. „Plně se potvrdilo, že celá krize je pouze z důvodu vnitrostranického boje ČSSD o koryta,“ řekl Okamura. Zeman se podle něj nechce stát hráčem, který by byl v tomto boji zneužíván.

Rychetský: Zeman nečiní v souladu s ústavním pořádkem. Absolutním pánem vlády je premiér

Číst článek

„V obtížné situaci je i premiér Babiš, protože i on nese svůj díl odpovědnosti, protože si vybral do koalice od počátku nestabilního a rozhádaného partnera,“ uvedl Okamura.

„Pan prezident Zeman má v každém případě povinnost odvolání ministra Staňka podané premiérem i jmenování nového ministra přijmout,“ napsal předseda Pirátů Ivan Bartoš.

„Zaráží mě však i situace, kdy premiér Babiš není schopen zhostit se své role a věc s prezidentem vyjednat, nebo skutečně přistoupit k podání kompetenční žaloby. Jsem ten poslední, kdo by chtěl předsedovi sociální demokracie Hamáčkovi radit. Ovšem, pokud dle jeho vyjádření takto vážnou věc budou řešit na předsednictvu až 15. července, nedivím se, že je sociální demokracie dlouhodobě ve stále žalostnější kondici. Podstatné a pro stát důležité věci je třeba řešit ihned,“ doplnil.

Podle Výborného je nyní země paralyzovaná. „Andrej Babiš sliboval rychlé vyřešení situace, ale nic se nestalo. Je to důkaz jeho neschopnosti. Výsledek jednání je také důkaz naprosté podřízenosti Jana Hamáčka. Kolikrát ČSSD ještě ustoupí? Oba dva aktéři nechávají občany v naprosté nejistotě, navíc neustálé dohady vládních stran paralyzují Česko,“ napsal v reakci Výborný.

„V neposlední řadě, Miloš Zeman by měl konečně pochopit, že Ústava není trhací kalendář a jednat podle toho,“ dodal.

Andrej Babiš sliboval rychlé vyřešení situace, ale nic se nestalo. Je to důkaz jeho neschopnosti. Výsledek jednání je také důkaz naprosté podřízenosti Jana Hamáčka. Kolikrát ČSSD ještě ustoupí? A kdy prezident pochopí, že Ústava není trhací kalendář? #vlada

14:09 – 04. 07. 2019

4 89

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme