Zeman v Baku vyzval české firmy: Snažte se tu uplatnit, nebo můžete spáchat sebevraždu

České firmy v Ázerbájdžánu čeká řada příležitostí. Od stavby železničních i tramvajových tratí, přes dodávky policejních zbraní až po velké developerské projekty. Tak to vidí prezident Miloš Zeman, který s sebou na návštěvu Baku vzal několik desítek podnikatelů. Ázerbájdžán ale zasáhl světový pokles ceny ropy, kterou země u Kaspického moře těží. A stavební boom se zpomalil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman a jeho ázerbájdžánský protějšek Ilham Alijev zahájili v Baku česko-ázerbájdžánský podnikatelský seminář | Zdroj: ČTK

„Trošku to zabrzdilo až dramatickou výstavbu, že ropa klesá a je riziko, že může klesat na 30, možná 20 dolarů. A tyto země s tím budou mít problémy,“ naznačuje Jaroslav Hanák, Šéf českého svazu průmyslu a dopravy.

Ten byl stejně jako další české firmy na podnikatelském semináři Baku, který zahajoval Miloš Zeman. Podle českého prezidenta jsou některé firmy v Ázerbájdžánu těsně před podpisem významných zakázek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Zeman zahájil v Baku podnikatelský seminář. Podle něj jsou některé firmy v Ázerbájdžánu těsně před podpisem významných zakázek

I když se ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev rád chlubí rostoucí ekonomikou, loni HDP země vzrostlo o necelá tři procenta, i on přiznává, že klesající ceny ropy nejsou Ázerbájdžánu lhostejné.

„Počítali jsme v příjmech státního rozpočtu s cenou ropy za barel kolem 90 dolarů, dnes je to 46 dolarů. Je to pro nás výzva,“ uvedl.

Skoro 30 procent dovozu ropy do Česka pochází právě z Ázerbájdžánu. Jednou z českých firem, které jsou už v zemi zavedené, je společnost PSJ. Nedaleko Baku se podílí na stavbě velkého developerského projektu na umělých ostrovech.

„To znamená včetně bytových domů, obchodních center, zábavných center, restaurací a tak podobně,“ vysvětluje Milan Věžník z PSJ.

Miloš Zeman pak ještě nakonec české firmy povzbudil v aktivitě hodně netradiční formou.

„Buď najdete způsob, jak se tu uplatnit, nebo můžete spáchat sebevraždu. Kdo nemá rodinu, může ji spáchat v Baku, kdo chce říct pár posledních slov příbuzným, může ji spáchat až v Praze. Doufám, že moje letadlo zítra nebude prázdné.“

Prezident Miloš Zeman se ze třídenního ázerbájdžánského turné vrátí ve čtvrtek odpoledne.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme