Zeman v Lánech přijal první kandidáty na ministry. Dorazily Němcová a Dostálová

Prezident Miloš Zeman přijal kandidátky na ministryně v Babišově menšinové vládě. Na zámku v Lánech přivítal Jaroslavu Němcovou a Kláru Dostálovou - obě za hnutí ANO. Začala tak série schůzek s budoucími ministry. Němcová povede rezort práce a sociálních věcí. Dostálová ministerstvo pro místní rozvoj.

Lány (Aktualizováno: 17:00 7. 12. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman v Lánech přijal kandidátku na ministryni práce a sociálních věcí Jaroslavu Němcovou | Zdroj: Pražský hrad

Bývalá náměstkyně ministryně na ministerstvu pro místní rozvoj Klára Dostálová za hnutí ANO chce pokračovat v tom, jak ho vedla Karla Šlechtová (ANO). Dostálová se zaměří také na čerpání dotací z Evropské unie. A to hlavně v případech, kdy je pro investory potřeba zajistit proplacení už použitých peněz.

Stal se nejmocnějším mužem v zemi. Jaká byla cesta Andreje Babiše na vrchol?

Číst článek

„Evropské dotace budou i díky brexitu vysychat,“ řekla novinářům Dostálová. Strategické investice ale podle ní nemají být jen do dopravní infrastruktury.

„Hovoříme například také o investicích do kulturních památek, rekonstrukcích tělocvičen, místních komunikacích, což samozřejmě nespadá do ministerstva dopravy. Je potřeba to přijmout komplexněji a skutečně připravit strategii pro investování v ČR i bez evropských zdrojů,“ řekla.

Dostálová by také chtěla navýšit rozpočet ministerstva. Prezidenta podle ní nepříjemně překvapila informací, že byl pro příští rok snížen o 65 %. „My jsme resort, který 70 % rozpočtu dává do programového financování a pouze 30 procent na provoz,“ dodala.

Prezident Miloš Zeman v Lánech přijal kandidátku na ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou | Zdroj: Pražský hrad

Před Dostálovou prezident přijal budoucí ministryni práce Jaroslavu Němcovou. Tato středočeská radní za hnutí ANO a kandidátka na ministryni práce přijela do Lán před třináctou hodinou. Po setkání s prezidentem informovala o svých prioritách.

Jaroslava Němcová řekla, že setkání s prezidentem bylo příjemné. Podle ní se na prioritách rezortu shodli. Budoucí ministryně dodala, že se chce zaměřit také boj se zneužíváním sociálních dávek. Premiér by ji měl do úřadu uvést krátce po jmenování kabinetu 13. prosince odpoledne.

Novým premiérem je Andrej Babiš. 'Nenávistná kampaň zesílí,' varoval ho Zeman

Číst článek

Podle Němcové je cílem nové vlády nastartovat opravdovou důchodovou reformu, do které se „začlení pravidelná valorizace“. Penze se pravidelně zvyšují už nyní, a to každoročně k 1. lednu. Ukládá to zákon.

Němcová uvedla, že chce důchodovou reformu začít připravovat i přesto, že vláda zatím nemá ve sněmovně vyjednanou většinu. Dodala, že pro změny bude nutné najít širokou politickou i celospolečenskou podporu.

Další kolo setkávání kandidátů do vlády s prezidentem začne hned v pátek. Dva kandidáti se tu vystřídají v jednu, respektive ve tři hodiny odpoledne. Stejný scénář bude v neděli a schůzky budou pokračovat ještě v pondělí.

Celkem prezidenta čeká devět setkání. Miloš Zeman už dřív řekl, že mu před jmenováním stačí mluvit s nováčky ve vládě - do Lán tedy nepojede ani jeden z pěti staronových ministrů za hnutí ANO.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme