Zeman ve středu odvolá Babiše. Ministrem financí jmenuje Ivana Pilného

Prezident Miloš Zeman ve středu odvolá předsedu hnutí ANO Andreje Babiše z vlády. Ministrem financí místo něj jmenuje Ivana Pilného z ANO. Na tiskové konferenci to v úterý oznámil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Zeman se chce ještě předtím s oběma sejít. Místopředsedou vlády se pak příští týden stane současný ministr životního prostředí Richard Brabec z ANO.

Praha (Aktualizováno: 17:55 23. 5. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Ivan Pilný (ANO)

Předseda hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Ivan Pilný (ANO) | Zdroj: ČTK

„Prezident republiky zítra, tedy ve středu 24. května, v 17. hodin na Pražském hradě odvolá z funkce prvního místopředsedu vlády a ministra financí Andreje Babiše a jmenuje novým ministrem financí Ivana Pilného," informoval mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka je rád, že prezident Miloš Zeman odvolá Andreje Babiše, jak mu navrhl, a nemusí se tedy uchýlit ke kompetenční žalobě. Prezident podle něj ale mohl reagovat dříve.

Bilance vládní krize: Prohrává Zeman. Sobotka mírně bodoval, Babiš udrží finance

Číst článek

„Zítra resort předám. Nebojte, já vypadnu, neboť pan Sobotka má problém, že tady ukradnu jednu propisku denně. Já zítra kočím," řekl Babiš serveru iROZHLAS.cz. „Zůstanu aktivní. Kampaň ne. Budu sedět na centrále, budu jako poslanec, budu chodit mezi lidi, dopíšu vizi a budu psát program, budu možná i interpelovat," nastínil končící ministr financí své plány.

„Je dobře, že pan prezident už sdělil konkrétní termín, kdy bude postupovat v souladu s ústavou," prohlásil premiér. „Doufám, že zítra bude tato věc dořešena, což umožní dokončit rekonstrukci vlády, pokud jde o ministerstvo financí," doplnil Sobotka.

Nicméně podpisy pro ústavní žalobu dál sbírají senátoři pod vedením místopředsedy organizačního výboru Jiřího Šestáka (Občané pro Budějovice). Ti totiž dali hlavě státu čas do pondělí na to, aby ministra financí Babiše odvolal. Ani aktuální oznámení Hradu na tom podle senátora Šestáka ale nic nemění.

„Než (prezident) završí svoji ústavní povinnost. Nevíme, co s tím bude spojené, může stanovit nějakou podmínku. Pan prezident dokáže překvapit. Čas na milost pro Kajínka má, tam podpis dál, ale aby vyřešil vládní krizi, téměř ústavní krizi, na to čas má," sdělil Šesták pro server iROZHLAS.cz. „Když (odvolání) bude v pořádku, nebudou důvody pokračovat dál, ale nechci předjímat."

Zeman pozval Pilného na Hrad. S kandidátem na ministra financí chce mluvit hlavně o rozpočtu

Číst článek

Zeman již minulý týden prostřednictvím svého mluvčího oznámil, že proti návrhu premiéra Sobotky na jmenování Pilného novým ministrem financí nemá námitky.

Se svým odchodem z vlády Andrej Babiš počítá. Už dříve řekl, že Zemana vyzve, aby ho odvolal. Sám ale odejít odmítá, protože s důvody svého konce nesouhlasí.

Návrh na odvolání Babiše Sobotka zdůvodnil podezřeními z obcházení daní nebo ovlivňování médií. Hnutí ANO jako náhradu navrhlo dosavadní náměstkyni ministra financí pro daně a cla Alenu Schillerovou a ministra životního prostředí Richarda Brabce z ANO.

Premiér ale tyto návrhy odmítl. Oběma pak vyčítal přílišnou blízkost k Babišovi nebo jeho někdejšímu holdingu Agrofert. Pilný tak byl pro hnutí ANO až třetí volbou, spory ve vládní koalici začaly před třemi týdny.

Kdo je Ivan Pilný?

Pilný je poslancem hnutí ANO, nyní předsedá hospodářskému výboru Poslanecké sněmovny. Vystudoval elektrotechnickou fakultu Českého vysokého učení technického v Praze.

Pilný je podle expertů 'profi manažer', který zná aktuální ekonomická témata

Číst článek

V devadesátých letech byl generálním ředitelem české pobočky Microsoftu. Poté působil například jako předseda představenstva Českého Telecomu. Založil také obecně prospěšnou společnost Pracujme chytřeji.

Do politiky šel poprvé v roce 2009 jako místopředseda strany Občané.cz. Strana ale ve volbách neuspěla. O čtyři roky později ho lidé v Královéhradeckém kraji zvolili za ANO do sněmovny. V roce 2014 pak do hnutí vstoupil.

Dvaasedmdesátiletý poslanec na dvou posledních sjezdech hnutí ANO neúspěšně usiloval o funkci místopředsedy. Na sněmu v roce 2015 pak kritizoval volbu Andreje Babiše předsedou, prý byla předem dohodnutá.

Anna Kottová, hm, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme