Zeman vyzval na sjezdu ČSSD k levicové politice

ČSSD má za sebou první den dlouho očekávaného sjezdu, který má zvolit vedení a rozhodnout o programových změnách strany. Koná se v době vrcholící vládní krize, již odstartovaly nejasnosti kolem majetkových poměrů premiéra a úřadujícího šéfa strany Stanislava Grosse. První den sjezdu delegáti odmítli zrušit zákaz vládní spolupráce s komunisty. Hlavní pozornost se ale soustředila na bývalého předsedu Miloše Zemana. Ve svém projevu vyzval ČSSD, aby se zbavila kariéristů a vrátila se k důsledné levicové politice. Zopakoval také, že nehodlá kandidovat na předsedu strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman | Foto: Igor Šefr

Zemanovo vystoupení zařadili delegáti jako zvláštní bod sjezdu. Expremiér původně přijet nechtěl, protože ho pozval právě Gross, kterého si, jak řekl, neváží. Pozvání sjezdu ale neodmítl, proti jeho příjezdu hlasovala jen desetina delegátů.

Ve dvacetiminutovém projevu Zeman varoval před lidmi, kteří žijí ze strany a vyzval k následování těch socialistických politiků, kteří žijí pro stranu. Ti, kdo žijí pro stranu, se podle něj poznají podle toho, že realizují její program a brání odstoupení od něj. "Těm, kdo žijí ze strany, může být program ukradený," zdůraznil.

Po příjezdu do Brna Zeman zopakoval, že v žádném případě nehodlá kandidovat na předsedu strany. "Ve svých třinácti bodech naprosto jednoznačně navrhuji přímou volbu předsedy sociální demokracie všemi členy této strany. Byl bych tedy sám proti sobě, kdybych teď udělal něco jiného," potvrdil Zeman.

O nejvyšší post se tak v sobotu utká pouze Stanislav Gross se současným místopředsedou strany Zdeňkem Škromachem. Dosud Zeman otevřeně v rozhovorech s novináři protěžoval do funkce předsedy ČSSD Škromacha. Dnes řekl, že nebude nikoho doporučovat, protože už se jednou zmýlil, když za sebe jako nástupce navrhl Vladimíra Špidlu.

Delegáty vyzval, aby vybrali člověka, který bude důvěryhodný jak pro stranu tak pro občany: "Snažte se nenechat sebou manipulovat, neukazovat svým nadřízeným volební lístky, jak jste je pečlivě podle regionálních direktiv zaškrtli, protože tím sami sebe odsuzujete k submisivitě, poddanosti a nemůžete nadávat na nikoho jiného než na sebe."

Buzková: Zeman se choval jako prase

Nebývale ostře reagovala na Zemanův projev ministryně školství Petra Buzková. Prohlásila, že kvůli urážkám v Zemanově knize vzpomínek nehodlá podávat žalobu. "To není na žalobu, to je spíše na pár facek," řekla delegátům. Takovým způsobem jako Zeman se podle ní sociální demokraté nechovají. "Miloš Zeman se choval tak trochu jako prase," podotkla.

Zeman v knize Jak jsem se mýlil v politice například napsal, že prý Vladimír Špidla zpočátku nechtěl vzít Buzkovou do vlády, protože je to "coura". Ministryně připomněla, že Zemanovi na rozdíl od Špidly nebo od čestného předsedy Slavomíra Klabana nestačila obyčejná pozvánka, ale přijel do Brna až tehdy, když ho k tomu výslovně vyzval sjezd.

Gross nechtěl Zemanův projev veřejně hodnotit. "Není dobré, abych se stavěl do role nějakého soudce, já na to nemám morální právo," řekl po skončení prvního dne sjezdu novinářům. Vpředvečer volby předsedy nedokáže odhadnout, jakou má podporu mezi delegáty. "Nemám žádný barometr, který bych sledoval," uvedl.

Sjezd odmítl zrušit zákaz vládní spolupráce s komunisty

Buzková, která kandiduje na funkci místopředsedkyně, také ostře vystoupila proti vstřícnosti některých delegátů sjezdu vůči komunistům a proti zastáncům menšinové vlády s podporou KSČM. Odmítla i zrušení usnesení bohumínského sjezdu, které od roku 1995 spolupráci s KSČM na vládní úrovni socialistům zakazuje.

Stanislav Gross | Foto: Igor Šefr

Podpořil ji Stanislav Gross, který odmítl o bohumínském usnesení vůbec diskutovat. "Kdybychom šli touto cestou, byla by to největší rána, kterou bychom ČSSD uštědřili," prohlásil předseda vlády. Je přesvědčen, že po zrušení usnesení by se v médiích objevily palcové titulky, že ČSSD otevřela komunistům cestu k moci.

Zrušení bohumínského usnesení naopak podporovali například ministr zemědělství Jaroslav Palas či poslanec Vladimír Laštůvka. Nakonec návrh delegáta Stanislava Antoniva na zrušení rezoluce podpořila jen šedesátka jen ze zhruba 580 delegátů, ostatní byli proti nebo se hlasování zdrželi.

Gross: Neusiluji o odchod lidovců z vlády, záleží na nich

Na úvod sjezdu premiér Gross delegátům řekl, že nehodlá usilovat o odchod lidoveckých ministrů z vlády. Ve svém projevu lidovcům vzkázal: pokud chcete odejít, odejděte sami. On sám by i v takovém případě podle svých slov na post premiéra nerezignoval. Nechce totiž místo ve vládě uvolnit Občanské demokratické straně.

"Již jednou vytunelovala Českou republiku a připravuje tento proces podruhé. Při jejich politice, která směřuje ve prospěch horních deseti procent, je naší povinností se tomuto snažit zabránit," vzkázal na adresu nejsilnější opoziční strany Gross.

ODS kritizovali i další sociální demokraté, především členové vlády. Nejostřeji vystoupil ministr financí Bohuslav Sobotka. Podle něj ODS lační po moci. "ODS není standardní politická strana, ODS je tlupa, která vznikla na začátku 90. let pro to, aby si ti lidé vzájemně kryli záda v době, kdy se rozděloval majetek státu," prohlásil Sobotka.

V diskuzi převažovaly hlasy podporující Stanislava Grosse ve funkci předsedy. Vystoupili ale i delegáti žádající jeho okamžitou rezignaci. "Člověk se musí trpce tázat, kde se bere u rodiny sociálnědemokratického politika ta nenasytná touha po množení majetku. Stanislav Gross by měl odstoupit ze všech funkcí, čímž by pomohl ČSSD," řekl plzeňský sociální demokrat Zdeněk Fritz.

Na sjezd přijede i předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Už v úvodu ale sociální demokraté rozhodli, že ho jako hosta nenechají promluvit jako hosta před volbou nového vedení tak, jak bývá na sjezdech zvykem. V sobotu dostanou slovo jen zahraniční hosté, Kalousek se bude moci postavit za mikrofon až v neděli.

Helena Šulcová, Hana Hikelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme