Zeman: Za Kájínkův útěk může věznice

Za včerejší útěk dvojnásobného vraha Jiřího Kájínka z věznice v Mírově na Šumpersku je podle premiéra Miloše Zemana odpovědný ředitel věznice a její dozorci. Zeman to dnes řekl novinářům v Karlových Varech. Premiér přitom naznačil možnou spolupráci Kájínka s některými zaměstnanci věznice. Podle Zemanova vyjádření se po Kájínkově dopadení ukáže, kdo mu pomohl získat "řetízek" k přepilování mříží a "jak to bylo se střílením".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O tom, zda bude kvůli Kájínkově útěku odvolána i generální ředitelka bězeňské služby Kamila Meclová, rozhodnou podle Zemana až výsledky vyšetřování. "Nehájím zásadu, že když uteče vrah, tak za to může ministr," uvedl. Zeman se tak připojil k názoru ministra spravedlnosti Pavla Rychetského. "Můj předběžný názor je, že došlo k porušení povinnosti strážní služby, zejména z hlediska prohlídek cely Kájínka. Je totiž pravděpodobné, že se na útěk připravoval delší dobu a pomůcky musel přechovávat na své cele. Přitom při prohlídce ještě v den jeho útěku se nic nenašlo," řekl novinářům Rychetský po dnešní návštěvě věznice v Mírově.

Meclová v Mírově oznámila, že z útěku Kájínka vyvodí ve věznici personální důsledky. Kájínek, který byl odsouzen na doživotí, utekl z nejpřísněji střežené věznice v České republice včera v 18:20. Při útěku přepiloval mříže okna a za pomoci lana z prostěradel překonal hradby a další ochranná zařízení věznice. V útěku mu nezabránila ani střelba strážných. Veškeré pátrání po Kájínkovi bylo dosud bezvýsledné.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme