Zeman žádá oficiální záruky o ukončení blokád hranic

Předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman požaduje oficiální sdělení rakouské vlády nebo rakouského spolkového kancléře Wolfganga Schüssela o tom, že blokády rakousko-českých hraničních přechodů odpůrci jaderné energetiky a temelínské elektrárny skončily. Zeman to řekl na dnešní tiskové konferenci ČSSD v Lidovém domě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Prohlašuji jednoznačně, že jsem ochoten se znovu se spolkovým kancléřem Schüsselem setkat, ovšem pouze za předpokladu, že blokády opravdu ustanou, nikoli za předpokladu, že budou přerušeny a pan (Josef) Pühringer (hornorakouský zemský hejtman) s podporou pana Jörga Haidera (korutanského zemského hejtmana) je po tomto setkání znovu obnoví,“ uvedl premiér.

Zemana neuspokojilo pouhé přerušení blokád a nesouhlasí s tvrzením, že přispěly k obnovení dialogu mezi šéfy rakouské a české vlády. „Mě naprosto nezajímá prohlášení pana hejtmana Josefa Pühringera, který zatím proslul výrokem, že blokády otevřely cestu k dialogu. Já bych pana Pühringera opravil: Blokády bohužel po nadějném setkání v Židlochovicích zablokovaly cestu k dialogu,“ uvedl Zeman.

Současně Zeman připomněl čtvrteční oficiální německé prohlášení, že Německo nepovolilo blokády hraničních přechodů a že je nepovolí ani nyní. „Myslím si, že Německo se v tomto ohledu chová korektně, a kdo se nechová korektně, je právě rakouská vláda, ať už spolková, nebo zemská,“ dodal.

Blokády posledních tří hraničních přechodů Wullowitz-Dolní Dvořiště, Weigetschlag-Studánky a Guglwald-Přední Výtoň skončily ve čtvrtek ve 20:00. Aktivisté však stále usilují o zastavení reaktoru, o půlroční „pauzu na rozmyšlenou“ a o zkoušku vlivu elektrárny na životní prostředí. Soudí, že strach z Temelína je opravňuje i k této formě protestu. Do konce listopadu vyhodnotí své dosavadní protitemelínské akce a rozhodnou, jak budou dále postupovat. Poskytnou prý tak „pauzu na rozmyšlenou“ šéfům vlád obou zemí Schüsselovi a Zemanovi. Jsou rovněž přesvědčeni, že blokádami přispěli k zahájení česko-rakouského dialogu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme