Zeman žádá oficiální záruky o ukončení blokád hranic

Předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman požaduje oficiální sdělení rakouské vlády nebo rakouského spolkového kancléře Wolfganga Schüssela o tom, že blokády rakousko-českých hraničních přechodů odpůrci jaderné energetiky a temelínské elektrárny skončily. Zeman to řekl na dnešní tiskové konferenci ČSSD v Lidovém domě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

r_2100x1400_cro.png

„Prohlašuji jednoznačně, že jsem ochoten se znovu se spolkovým kancléřem Schüsselem setkat, ovšem pouze za předpokladu, že blokády opravdu ustanou, nikoli za předpokladu, že budou přerušeny a pan (Josef) Pühringer (hornorakouský zemský hejtman) s podporou pana Jörga Haidera (korutanského zemského hejtmana) je po tomto setkání znovu obnoví,“ uvedl premiér.

Zemana neuspokojilo pouhé přerušení blokád a nesouhlasí s tvrzením, že přispěly k obnovení dialogu mezi šéfy rakouské a české vlády. „Mě naprosto nezajímá prohlášení pana hejtmana Josefa Pühringera, který zatím proslul výrokem, že blokády otevřely cestu k dialogu. Já bych pana Pühringera opravil: Blokády bohužel po nadějném setkání v Židlochovicích zablokovaly cestu k dialogu,“ uvedl Zeman.

Současně Zeman připomněl čtvrteční oficiální německé prohlášení, že Německo nepovolilo blokády hraničních přechodů a že je nepovolí ani nyní. „Myslím si, že Německo se v tomto ohledu chová korektně, a kdo se nechová korektně, je právě rakouská vláda, ať už spolková, nebo zemská,“ dodal.

Blokády posledních tří hraničních přechodů Wullowitz-Dolní Dvořiště, Weigetschlag-Studánky a Guglwald-Přední Výtoň skončily ve čtvrtek ve 20:00. Aktivisté však stále usilují o zastavení reaktoru, o půlroční „pauzu na rozmyšlenou“ a o zkoušku vlivu elektrárny na životní prostředí. Soudí, že strach z Temelína je opravňuje i k této formě protestu. Do konce listopadu vyhodnotí své dosavadní protitemelínské akce a rozhodnou, jak budou dále postupovat. Poskytnou prý tak „pauzu na rozmyšlenou“ šéfům vlád obou zemí Schüsselovi a Zemanovi. Jsou rovněž přesvědčeni, že blokádami přispěli k zahájení česko-rakouského dialogu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme