Zeman: Žádost o vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání považuji za policejní provokaci
Policejní žádost o vydání představitelů ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání vzbuzuje v prezidentu Miloši Zemanovi podezření ze zneužití policie pro politické účely. Žádost označil za policejní provokaci a za podvod na voličích. Policie podle něj podezření vyšetřuje pozdě, mělo se tak stát před rokem či třemi.
Zeman řekl, že za dva měsíce, které zbývají do sněmovních voleb, policie pravděpodobně kauzu nevyšetří.
Ministr Ťok: Babišovi věřím, že trestný čin nespáchal, takže s ním bych ve vládě byl
Číst článek
Pokud to tak dopadne, budou podle prezidenta voliči v situaci, kdy si budou o Babišovi a Faltýnkovi myslet, že jsou buď obětí politické provokace, nebo jsou dotační podvodníci.
Zeman zároveň záležitost ve vysílání televize Barrandov označil za policejní provokaci a srovnal ji s takzvanou Kubiceho zprávou, kauzou Budišov či obviněním spojeným s kauzou někdejší šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase Jany Nečasové (dříve Nagyové).
Premiérem vítěz voleb
Prezident Zeman už dříve řekl, že premiérem jmenuje vítěze podzimních voleb, i když bude trestně stíhaný. Sněmovní mandátový a imunitní výbor chce Babiše i Faltýnka vyslechnout, než vydá doporučení, jestli oba poslance vydat, nebo ne.
Sněmovna by mohla o jejich vydání policii hlasovat 6. září. Oba poslanci vinu odmítají. Tvrdí, že jde o snahu ovlivnit volby. Podobně se ke kauze vyjádřil i ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO.
Skončí Babiš ve vězení? Otázky a odpovědi v dotační kauze Čapí hnízdo
Číst článek
Farma Čapí hnízdo
Faltýnek a Babiš čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Farmou Čapí hnízdo od sklonku roku 2015.
Firma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu.
Babiš na loňské mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny svolané z popudu opozice řekl, že v době získání dotace vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.
Faltýnek v Agrofertu od roku 2001 pracoval v manažerských funkcích. V rozhodné době byl místopředsedou představenstva holdingové firmy ZZN Pelhřimov, která farmu ovládala.