Zeman zahájil školní rok. Za nového prezidenta by vybral Rychetského

Do školních lavic dnes usedlo 118 tisíc prvňáčků. Ministryně školství Kateřina Valachová za ČSSD zahájila školní rok na dvou brněnských základních školách. Prezident Miloš Zeman navštívil Základní školu Curieoých v Praze. Při debatě s dětmi řekl, že by za prezidenta volil předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman zahájil nový školní rok v Základní školu Curieoých v Praze

Prezident Miloš Zeman zahájil nový školní rok v Základní školu Curieoých v Praze | Zdroj: ČTK

„Prezidentem je především ten, kdo se o to sám přihlásí," upozornil dnes Miloš Zeman.

Z těch, co se o prezidentský post ještě nepřihlásili, je pak podle něj nejlepší volbou Pavel Rychetský.

Jak Zeman, tak Rychetský patří podle Centra pro výzkum veřejného mínění mezi nejdůvěryhodnější české ústavní činitele. V červnovém průzkumu skončil Rychetský třetí a Zeman pátý.

V Česku se letos otevřelo asi 300 přípravných tříd. Nově pro všechny děti

Číst článek

Prezident také dětem ve svém projevu řekl, že jejich nejvěrnějším kamarádem bude knížka.

„To je ze všech kamarádů ten nejvěrnější, protože neodmlouvá, nehádá se s vámi, můžete jím listovat, přemýšlet o tom, co vám říká a mít radost z toho, že mluvíte s moudrým autorem té knížky, kterou si vyberete ze své vzrůstající knihovny,“ poznamenal Zeman.

Ministryně školství Kateřina Valachová zahájila nový školní rok v brněnské Základní škole Novolíšeňská | Foto: ČTK

Ministryně školství Kateřna Valachová za ČSSD zahajovala školní rok vůbec poprvé. Navštívila základní školy Novolíšeňská a Vejrostova v Brně, kde žije její rodina a kde vedla svou pětiletou dceru do školky.

Ministerstvo školství plánuje v tomto školním roce zvednout o tři procenta platy učitelů. Šéfka úřadu Kateřina Valachová za ČSSD v projevu na začátku školního roku řekla, že chce také pracovat na lepších podmínkách pro pedagogy:

„Musíme také pracovat na tom, aby si lidé učitelů vážili a učitelská profese byla ve společnosti brána jako potřebné, smysluplné a respektované povolání. Jste to právě vy, kdo může ze školy udělat bezpečné místo, kde jsou všichni vítáni a každý má stejnou příležitost rozvíjet své schopnosti podle svých možností a potřeb.“

Vyšší platy pro učitele a více sportu pro děti, plánuje školní rok ministryně Valachová

Číst článek

Také někteří další politici využili první školní den, aby se podívali na malé žáky. Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš se přijel podívat do Základní školy Sadská.

Školní rok tradičně přeruší řada prázdnin. Nejprve se žáci a studenti mohou těšit na podzimní prázdniny, které letos připadají na čtvrtek 29. a pátek 30. října. Společně se státním svátkem 28. října a víkendem tak budou mít pět dní volna. První pololetí končí 28. ledna 2016, poslední den školního roku bude ve čtvrtek 30. června 2016.

Eliška Malínská, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme