12 řádků z ÚVN. Zeman nebyl schopen plnit povinnosti už minulý týden, přesto podepsal svolání sněmovny

Jde o nejpalčivější otázku posledních dnů: je Miloš Zeman vzhledem k hospitalizaci schopen vykonávat prezidentskou funkci? Zatímco Kancelář prezidenta republiky kolem zdraví hlavy státu nadále mlží, odpověď nabídla přímo Ústřední vojenská nemocnice, kde se Zeman léčí. Server iROZHLAS.cz přináší další podrobnosti z klíčového dokumentu. Ten mimo jiné usvědčil kancléře Vratislava Mynáře, že o zdraví hlavy státu neříkal pravdu.

Doporučujeme Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident na fotografii, kterou Hrad zveřejnil v pátek 8. října | Zdroj: Twitter Jiřího Ovčáčka

„Dle názoru Ústřední vojenské nemocnice není Miloš Zeman, prezident republiky, v současné době ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti.“ S takovým závěrem vystoupil v pondělí v podvečer předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) na mimořádné tiskové konferenci.

‚Zeman není schopen vykonávat pracovní povinnosti.‘ Vystrčil zveřejnil závěry nemocnice

Číst článek

Informace o zdravotním stavu prezidenta šéf horní komory Parlamentu žádal nejdříve od hradního kancléře. Ten ovšem na výzvu nereagoval.

Vystrčil se proto obrátil přímo na Zemanova ošetřujícího lékaře a ředitele Ústřední vojenské nemocnice Miroslava Zavorala. Odpověď? Jednostránkový dokument, který obsahoval informaci o tom, že prezident není nyní schopen pracovat.

A to ani v dohledné budoucnosti. „Dle názoru Ústřední vojenské nemocnice je – vzhledem k charakteru onemocnění – dlouhodobá prognóza zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana hodnocena jako krajně nejistá, a tím i možnost návratu k výkonu pracovních povinností v následujících týdnech je hodnocena jako málo pravděpodobná,“ přeříkal Vystrčil závěry lékařů.

Mynářovo tvrzení

A co víc: kancléř Vratislav Mynář o tom věděl od minulé středy. Nemocnice ho totiž se svým stanoviskem, jak vyplývá z reakce zaslané Vystrčilovi, seznámila.

Zemanův nejbližší spolupracovník přitom ještě v pondělí odpoledne na narychlo svolaném brífinku tvrdil, že prezidentská kancelář o Zemanově zdraví nemá žádné informace.

Článek 66 Ústavy

Zástupci senátorských klubů kvůli vážnému zdravotnímu stavu Miloše Zemana nevidí jinou možnost, než převést prezidentské pravomoci na premiéra a předsedu Poslanecké sněmovny. Článek 66 Ústavy řeší situaci, kdy se země ocitne bez prezidenta, případně prezident není schopen vykonávat úřad a usnesou se na tom obě komory Parlamentu. Část pravomocí hlavy státu si rozdělí premiér a předseda sněmovny. Současné sněmovně včetně jejího předsedy Radka Vondráčka (ANO) vyprší funkční období ve čtvrtek 21. října. Vondráček řekl, že by byl s převedením pravomocí prezidenta opatrný. Měla by to podle něj udělat případně až nová sněmovna, která se poprvé sejde 8. listopadu.

„Kancelář prezidenta republiky je limitována ve své činnosti striktním zákonným vymezením své působnosti a pokyny prezidenta republiky. Informace o zdravotním stavu, léčbě a prognózách uzdravování prezidenta republiky jsou pouze v jeho dispozici a dispozici rodinných příslušníků,“ prohlásil.

Pondělní brífink Mynář načasoval na třetí odpoledne, tedy jen hodinu před původně plánovaným začátkem Vystrčilova vystoupení (to se nakonec posunulo až na 17.30).

V té době však už bylo jasné, že na stole předsedy Senátu mohou ležet usvědčující informace. Přesto Mynář ve svém prohlášení trval na tom, že nic neví.

„Kancelář prezidenta republiky, stejně jako její vedoucí, kterého jmenuje a odvolává pouze pan prezident, se zodpovídá pouze panu prezidentovi a bez jeho souhlasu nelze informovat, ale ani si vyžádat žádné informace,“ řekl novinářům, kteří nemohli pokládat dotazy.

Co ho k tomu vedlo, zatím Mynář na dotaz serveru iROZHLAS.cz nevysvětlil.

14. října, tedy den poté, co se o Zemanově pracovní neschopnosti oficiálně dozvěděl, byl s kancléřem u prezidenta šéf sněmovny Radek Vondráček (ANO). Ten posléze prohlásil, že podle jeho názoru je prezident schopen úřad vykonávat.

Nemocnice prověřuje Vondráčkovu návštěvu u prezidenta. Mynář ho na JIP přivedl bez vědomí lékaře

Číst článek

„Popovídali jsme si, usmíval se,“ nechal se slyšet. Nemocnice se ale od jeho výroků o zdravotním stavu prezidenta distancovala.

„Rozhodně se ohrazuji proti tomu, že bych snad lhal, k tomu bych neměl žádný důvod. Jestli jsem se stal součástí nějaké hry, tak to si musím vyhodnotit sám,“ reagoval nyní předseda sněmovny pro iROZHLAS.cz.

12 řádků

O obsahu dopisu, který do Valdštejnského paláce dorazil z Ústřední vojenské nemocnice, byli kromě Vystrčila informováni i někteří další senátoři – například Jiří Růžička z klubu Starostů, Václav Láska (Sen 21) nebo Petr Holeček (STAN).

Podle nich ze střešovické nemocnice přišel jednostránkový dokument. „Obsah má jenom 12 řádků na tři otázky. A na každou otázku jsou čtyři řádky odpovědí,“ přiblížil pro iROZHLAS.cz senátor Holeček.

Důležitá je podle něj odpověď na první z dotazů: prezident není schopen vykonávat své pracovní povinnosti.

Je to překvapivá informace a není to dobrá zpráva, řekl Babiš ke zdravotnímu stavu prezidenta

Číst článek

I podle prvního místopředsedy Senátu Růžičky se stanovisko datuje k minulé středě a byl s ním srozuměn i Vratislav Mynář.

„Prezidentská kancelář věděla od 13. října od osmi hodin ráno, že prezident není schopen vykonávat své pracovní povinnosti,“ řekl Holeček.

Návštěvou Vondráčka u Zemana se zabývá i protimafiánská centrála. Konkrétně policii zajímá pravost podpisu pod dokumentem, kterým na 8. listopadu svolává zasedání nově zvolené sněmovny.

Jde o jeden z ústavních kroků prezidenta po sněmovních volbách. „Bylo to ale už v době, kdy Mynář věděl, že prezident není schopen svých pracovních povinností,“ podotkl Holeček. Jeho slova potvrzuje také senátor Václav Láska.

‚Věděl, co dělá‘

Mynářova snaha navíc nebyla podle ústavního právníka Aleše Gerlocha potřeba. Nová sněmovna by se podle zákona svolala třicátý den po konci voleb, tedy právě 8. listopadu.

Hrad neříká o stavu prezidenta Zemana celou pravdu, v nemocnici byl kvůli problémům s játry

Číst článek

Hradní kancléř navíc přivedl podle tvrzení nemocnice Vondráčka do prezidentova pokoje bez vědomí lékařů.

Vondráček zpětně tvrdí, že úkon o svolání sněmovny byl v pořádku. „Pan prezident věděl, co dělá, komentoval svůj postup a na místě přede mnou podepsal listinu,“ řekl pro iROZHLAS.cz.

Zeman do Ústřední vojenské nemocnice převezen v neděli 10. října – den po volbách a nedlouho po schůzce s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Prezident pobývá na oddělení intenzivní medicíny ÚVN. Ošetřující lékař Zavoral hospitalizaci zdůvodnil komplikacemi, které provázejí Zemanovo chronické onemocnění. Přesnou diagnózu médiím nesdělil, protože k tomu neměl souhlas pacienta.

Radiožunál a Deník N však přinesly informace, že má prezident vážné problémy s játry. Jakou nemocí trpí, neuvedla nemocnice ani v dopise předsedovi Senátu Vystrčilovi. Ten v pondělí zdůraznil, že o to ani nežádal.

Kristýna Guryčová, Zdislava Pokorná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme