Zeman zřejmě pověří Sobotku jednáním o sestavení vlády. Setkají se v Lánech

Podruhé pojede dnes odpoledne za prezidentem Milošem Zemanem do Lán předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Tentokrát by se mohl vracet s oficiálním pověřením k jednání o sestavení vlády. Programové shody ale i bez něj hledají už od 10. listopadu týmy sociálních demokratů, hnutí ANO a KDU-ČSL.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zeman a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Zeman a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

Na schůzce s prezidentem Milošem Zemanem se předseda ČSSD Bohuslav Sobotka dohodl minulý týden. Případné pověření nechtěl předvídat:

„Předpokládám, že využiji schůzky k tomu, abych informoval pana prezidenta o jednáních, které teď vedeme s potenciálními koaličními partnery. S tím, jak se rýsuje shoda na půdě programové i z hlediska uspořádání poměrů v Poslanecké sněmovně.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Miloš Zeman by dnes měl oficiálně pověřit šéfa ČSSD Bohuslava Sobotku vyjednáváním o sestavení vlády. Téma jsme v Ranním interview Radiožurnálu rozebral s komentátorem ČRo Petrem Hartmanem.

„A to rozhodnutí, které pan prezident avizoval, je jeho rozhodnutí a já tedy vyčkám na to, jakým způsobem se pan prezident po jednání zachová,“ dodal Sobotka.

Komentátor Českého rozhlasu Petr Hartman si myslí, že prezident dnes Bohuslava Sobotku premiérem nejmenuje. „Ta jednání ještě nejsou tak daleko, aby bylo jasné, že trojkoalice už vznikla. A z hlediska toho, zda ho pověří či nepověří jednáním o sestavení vlády, je to jedno. Jednání probíhají i bez toho, že by byl Sobotka pověřen,“ vysvětlil.

O sestavení vlády vyjednává ČSSD s ANO a KDU-ČSL. Spory mají ve dvou oblastech: s lidovci se ČSSD neshodne na revizi církevních restitucí a s hnutím ANO na daňové politice. Velké rozdíly jsou tam zejména v názorech na vyšší zdanění firem.

„Pokud Andrej Babiš a hnutí ANO na něčem bude trvat, budou to právě daně pro firmy. Protože Babiš a ANO jsou vnímány jako představitelé podnikatelů. Babiš sám reprezentuje mocné podnikatelské impérium a má tam své zájmy a bude je hájit. Kompromis tam asi nějaký bude, ale spíš ve prospěch hnutí ANO,“ řekl komentátor.

Zároveň doplnil, že právě v souvislosti s debatou o výši daní pro firmy může dojít ke štěpení hnutí ANO. „ANO je sice vnímáno jako hnutí, které může reprezentovat podnikatele, protože v čele je Andrej Babiš, jsou tam zároveň ale i osobnosti, které nemají s podnikáním nic společného. A pokud bude Babiš uplatňovat na chod hnutí stejné principy jako na řízení firmy, tak se dříve nebo později hnutí může začít štěpit,“ přiblížil.

Jako sporný bod vyjednávání se označují také církevní restituce. Ale lidovci o nich mluvit nechtějí a veškerou iniciativu při jednání s církvemi nechali na ČSSD. ANO je neutrální.

„Církevní restituce na koaliční úrovni už by neměly být zásadní téma. Lidovci souhlasí s tím, že ČSSD může vyjednávat s církvemi, zda by byly ochotny se vzdát nějaké finanční náhrady, případně se nepřihlásit o nějaký majetek. Ale z pohledu platných zákonů si nedovedu představit, že by se obě strany na něčem mohly dohodnout,“ uvedl komentátor.

Lucie Husárová 1, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme