Zeman zrušil pozvání norské velvyslankyně na oslavy 28. října

Prezident Miloš Zeman zrušil pozvání norské velvyslankyně na oslavy státního svátku 28. října pořádané jeho kanceláří. Zeman se tak rozhodl kvůli kauze dětí Michalákových. Norské velvyslanectví to zatím nekomentovalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První den cesty prezidenta Miloše Zemana po jižních Čechách. Na krajském úřadě v Českých Budějovicích | Foto: Andrea Poláková

„Prezident Miloš Zeman na základě kauzy dětí Michalákových a postupu norských úřadů v této záležitosti zrušil pozvání velvyslankyně Norského království Siri Ellen Sletnerové na všechny akce pořádané Kanceláří prezidenta republiky u příležitosti státního svátku 28. října 2015,“ uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Velvyslankyně Norského království byla podle něj o rozhodnutí prezidenta republiky vyrozuměna dnes diplomatickou nótou Kanceláře prezidenta republiky.

Diplomatickou protestní nótu včera předal norské ambasádě také ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Česko je podle nóty rozhodnutím znepokojeno a má pochybnosti, že je v souladu s mezinárodními závazky Norska.

Norská sociální služba Barnevernet odebrala v květnu 2011 českým rodičům Michalákovým oba syny kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání. To se nepotvrdilo. Soud ale považoval zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů.

V úterý norská Krajská komise pro sociálně právní ochranu dětí rozhodla, že mladšího z bratrů Davida pošle k adopci k jeho současným pěstounům. V případě staršího Denise matka ztratí rodičovská práva a nebude se moct se synem nadále stýkat. Eva Michaláková se proti rozhodnutí bude odvolávat.

Ministerstvo zahraničí odeslalo kvůli kauze protestní nótu Norsku.

Kauza Michalákovi | Foto: Český rozhlas

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme