Zemana v Zábřehu vítaly červené karty i tibetské vlajky. Stovky příznivců mu tleskaly

Několik červených karet, nesouhlasných transparentů a tibetských vlajek. Tak ve čtvrtek přivítali někteří účastníci prezidenta Miloše Zemana v Zábřehu na Šumpersku. Podvečerního setkání s hlavou státu se ale v centru města zúčastnily stovky lidí, kteří mu na mítinku tleskaly. Vše se tentokrát obešlo se bez incidentů.

Zábřeh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Několik lidí v Zábřehu drželo nesouhlasné transparenty týkající se prezidenta Miloše Zemana | Foto: Petr Běhal | Zdroj: ČTK

„Jsem trochu pamětník a pamatuji si doby, kdy bývalo ještě hůř, než je teď. Jsem ráda, že jsem se tohoto dožila, ale takového prezidenta jsem si nikdy nepředstavovala. Vulgární, sebestředný a samolibý. Prostě to snad nevyjadřuje náš národ," řekla seniorka, která na zábřežském náměstí držela malý transparent s textem, v němž se distancovala od prezidenta Zemana.

Prověřte zásah v Lipníku nad Bečvou, žádá Chovanec. Už to řešíme, vzkázalo Policejní prezidium

Číst článek

Důchodkyně byla součástí hloučku převážně mladých lidí, kteří stáli na kraji shromáždění obyvatel a drželi v rukou transparenty „Stydíme se za vás" nebo „Nevážím si našeho prezidenta".

Někteří protestující mávali tibetskými vlajkami. Na skupinu občas někdo z okolostojících prezidentových příznivců pokřikl, shromáždění se ale po zhruba hodině pokojně rozešlo.

Při předchozích návštěvách Olomouckého kraje Zeman svým odpůrcům s červenými kartami zpravidla dal prostor k položení otázky, tentokrát tak ale neučinil.

„Je to nejhorší prezident, jakého tato země zatím měla. Speciálně jeho politika vůči Číně je hanebná," řekl novinářům Jiří Barvínek, který na setkání s prezidentem přišel s tibetskou vlajkou v ruce.

Zemana hlídá ochranka i policisté

Prezidenta Miloše Zemana v Olomouckém kraji doprovází početná ochranka, která spolupracuje s místní policií. Při poledním setkání prezidenta s občany Mohelnice na Šumpersku uniformovaní policisté řídili dopravu nebo hlídkovali v okolí. V davu lidí pak postávalo několik policistů v civilu, kteří monitorovali situaci.

„Chtěl bych moc poděkovat všem občanům, kteří už navštívili debaty se mnou v krajích. A chtěl bych samozřejmě moc poděkovat všem, kteří mi vyslovují podporu. Jedeme dál! Navzdory vzteklým novinářům a politickým trpaslíkům!“

Miloš Zeman (prezident)

„Je tady celá šumperská kriminálka," uvedla místní novinářka. Také ve středu v Olomouci prezidentově ochrance podle zjištění ČTK vypomáhalo několik kriminalistů. Stejná situace byla i ve čtvrtek odpoledne v Zábřehu.

Dlouholetý člen ochranky jednoho z předchozích prezidentů řekl, že bezpečnostní opatření při návštěvách prezidenta Miloše Zemana v krajích nevybočují ze zaběhnuté praxe.

„Už před léty jsme při cestách tehdejšího prezidenta pravidelně spolupracovali s kriminalisty. Znají totiž dobře místní poměry a můžou mnohem lépe vyhodnotit případné riziko. V civilu zapadli do davu a sledovali situaci," řekl bývalý člen ochranné služby, který si nepřál být jmenován.

Podle něj jsou bezpečnostní opatření v Česku ještě méně přísná, než je tomu u prezidentů západoevropských zemí.

Třídenní návštěvu Olomouckého kraje prezident zahájil ve středu v Olomouci, odkud odjel na setkání s občany Lipníku nad Bečvou na Přerovsku. Ve čtvrtek zamířil do Mohelnice a Zábřehu na Šumpersku. V pátek návštěvu ukončí v obci Vápenná na Jesenicku, kde je v plánu také setkání s obyvateli.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme