Zemanem pohrdám, chová se hůř než prostitutka, řekl čínský disident Liao I-wu

Zemanovo sklánění se před diktátorskými režimy je ostuda celého Česka a jeho občanů, myslí si jeden z nejznámějších čínských disidentů, básník Liao I-wu. „Chová se hůř než prostitutka,“ dodal k prezidentovi v rozhovoru pro Českou televizi.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský disident Liao I-wu v pořadu události, komentáře. | Zdroj: Česká televize

„Než jede do Číny německý prezident nebo kancléřka, často žádám, abych se s nimi mohl setkat a někdy jim i přinesu seznam politických vězňů, oni ho poté předají čínské vládě. A to je pro ty, kteří s Čínou obchodují, aby nezapomínali, že v Číně je mnoho lidí zavřeno ve vězení," namítl Liao v pořadu Události, komentáře. Vůči Zemanovi ale zaujal mnohem tvrdší postoj.

Liao je známý čínský literát a hudebník spjatý s protestním hnutím konce 80. let a náměstím Tchien-an-men. Po masakru ze 4. června 1989 byl vládním režimem několik let vězněn, od 2011 žije v exilu v Německu. Do Česka přijel v rámci festivalu Svět knihy a poskytl také rozhovor pořadu Události, komentáře.

Přestože je český prezident Miloš Zeman jediným vrcholným státníkem z Evropské unie, který se v minulém týdnu se svou delegací zúčastnil pekingské konference k Nové Hedvábné stezce, a mimo jiné se tam sešel také se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem a neodpustil si bonmot o likvidaci novinářů, do Číny běžně jezdí i další západní politici.

'Nepotřebujete se tak hrozně ponižovat'

„Váš současný prezident se vydal opačným směrem. Já tímto prezidentem hodně pohrdám ... To, jakým způsobem se prezident sklání před diktátorskými režimy, to je ostuda celé České republiky a jejich občanů. Myslím si, že takový člověk, který v rozhovoru v centrální čínské televizi je tak podlézavý a maže všem med kolem pusy, se chová hůř než prostitutka," komentoval dvě předešlé Zemanovy návštěvy Číny Liao.

„I prostitutka umí s lidmi obchodovat... Nepotřebujete se tak hrozně ponižovat. Já z něj nejsem schopen poznat, že se jedná o českého prezidenta, že je to prezident, který je v úřadu po prezidentu Havlovi nebo prezidentem v zemi, kde došlo k sametové revoluci," dodal.

Čínský spisovatel připustil, že i ostatní kapitalistické země obchodují s Čínou, podle něj se však opírají o svobodu a demokracii. Liao ale obecně nepovažuje hospodářství Číny za úspěšné. „V zemi je spousta znečištěných řek a ani trocha čistého vzduchu," upozornil na další z důsledků ekonomického rozmachu své země.

Čínská mise Miloše Zemana

Číst článek

Liao je čínský spisovatel, hudebník a básník. Několik let strávil v čínském vězení, od 2011 žije v exilu v Německu. Do Česka přijel v rámci festivalu Svět knihy.

Zemanova návštěva Číny byla už třetí během jeho prezidentského období. Zeman zdůrazňuje hlavně ekonomický přínos spolupráce obou zemí v podobě přislíbených rozsáhlých investic. Hlavu státu opět doprovodila početná podnikatelská delegace včteně bývalého premiéra Petra Nečase, bývalého volební manažer ČSSD a současného zástupce čínské firmy CEFC v Evropě Jaroslava Tvrdíka, majitele skupiny PPF Petra Kellnera a některých ministrů.

ph Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme