Zemanova nadsázka: Česko nedostaví Temelín výměnou za pronájem Zwentendorfu

Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro rakouský magazín Profil v nadsázce řekl, že Česko zastaví rozšiřování Temelína. Pod podmínkou, že Rakousko pronajme České republice svou atomovou elektrárnu ve Zwentendorfu. Ta na základě referenda před 35 lety nakonec vůbec nebyla uvedena do provozu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident republiky Miloš Zeman přijal hejtmany na Pražském hradě

Prezident republiky Miloš Zeman přijal hejtmany na Pražském hradě | Foto: Filip Jandourek

Výrok český prezident v nadsázce pronesl před podnikateli ve Vídni a následně pak i pro rakouský magazín Profil.

Za nešťastný ho ale považuje ministr zahraničí a šéf koaliční TOP 09 Karel Schwarzenberg. S prezidentem se v některých otázkách zahraniční politiky neshodne, dlouhodobě třeba vedou spory o obsazení velvyslaneckých postů.

„To byl typický zemanovský bonmot, neboť ta elektrárna byla postavena už více než před 30 lety. Já si to pamatuji, tehdy jsem ještě žil v Rakousku, když to referendum bylo,“ zdůraznil Schwarzenberg.

I podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby z ODS řekl prezident poznámku na adresu rakouské elektrárny v nadsázce:

„Já myslím, že to byla spíše taková úsměvná poznámka, která měla ukázat, že v podstatě každá země musí rozhodovat o svém energetickém mixu v závislosti na tom, jaké má podmínky.“

EU by měla přitvrdit vůči teroristům, řekl v rakouském tisku Miloš Zeman

Číst článek

Podle ministra Kuby je pro průmyslové Česko jaderná energie základ. Zásoby uhlí docházejí a plynovod republikou jen prochází a vždy je riziko, že ho jiná země může vypnout:

„Pokud chceme snižovat podíl uhlí, to znamená: uhlí nám už dochází a chceme vyrábět z něčeho elektřinu, pak máme nějaké možnosti. A to jsou buď plyn, jehož riziko je, že ho nemáme na svém území, a kdokoli ho může zastavit, potom to jsou obnovitelné zdroje – to mám pocit, že zažíváme a zkoušíme si to.“

„A protože naše ekonomika stojí na průmyslu, tak potřebujeme zdroj velmi stabilní energie. Z tohoto důvodu potřebujeme jádro,“ zdůraznil Kuba.

Milan Kopp, Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme