Zemanova podpora ČSSD vyvolala v politických kruzích rozporuplné reakce

Prezident Miloš Zeman podpořil sociální demokraty na jejich sjezdu v Ostravě a prohlásil, že si přeje jejich vítězství ve volbách. Jeho slova vyvolala rozporuplné reakce napříč politickým spektrem. Zatímco někteří politici je kritizovali, jiní je naopak považují za normální projev osobních preferencí, na které má právo i prezident.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sjezd ČSSD: Předseda strany Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

Zeman prohlásil, že jako hlava státu je povinen být nadstranický, ale jako občan si přeje vítězství sociální demokracie v příštích volbách, a reakce na sebe nenechaly dlouho čekat.

Prezidentův výrok kritizoval předseda poslaneckého klubu TOP 09. Podle Petra Gazdíka hlava státu musí zůstat na veřejnosti nestranný.

„Každý člověk má určitě svůj osobní postoj, je to v pořádku. Nicméně pokud prezident chce být nadstranický, tak právě ta nadstranickost spočívá v tom, že tento svůj osobní postoj nemá na veřejnosti dávat najevo,“ prohlásil politik.

Zeman: Jako občan si přeji vítězství ČSSD ve volbách

Číst článek

Naopak předsedkyni nejmenší koaliční strany LIDEM Karolínu Peake to nijak nepřekvapilo. Podle ní je prezident nejen politik, ale i občan a volič.

„Ten komentář mi nevadil, nepřekvapil mě a nijak nešokoval. Považuji za celkem pochopitelné, že prezident, byť nadstranický, má své vlastní politické preference a má i svobodu tu preferenci vyslovit,“ řekla Peake.

Překvapen Zemanovým projevem nebyl ani předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda. Od dlouhodobě levicového politika se podle něj dal čekat.

Sociální demokraté tleskají

Ať už jsou reakce politiků z ostatních stran jakékoli, sociální demokraté Zemanův projev hodnotí pozitivně. Podle nich byl vstřícný a vyvážený. Na sjezdu ho ocenili potleskem.

Místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier ocenil, že Zeman se nevměšoval do vnitřních záležitostí sociální demokracie.

„Vyjádřil se i k tomu, co očekává od sociální demokracie, aniž by to prováděl nějakým silovým způsobem,“ prohlásil Dienstbier. Podle něj má Zeman na názor právo a s takřka většinou jeho poznámek mnozí členové ČSSD souhlasí.

Jana Čermáková, Martina Spěváčková, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme